Najczęściej popełniane błędy przy zakupie pierwszego domu
Najczęściej popełniane błędy przy zakupie pierwszego domu
Zakup pierwszego domu dla każdego jest ekscytujący i łatwo w tym momencie popełnić błędy. Poniżej lista tych najczęściej popełnianych przez kupujących dom po raz pierwszy.
Pochopnie podjęta decyzja o kupnie domu. Jeśli sprzedajesz dom w krótkim odstępie czasu od zakupu może okazać się, że nie dostaniesz odpowiedniej ilości pieniędzy, aby pokryć koszty pożyczki, prowizji agenta i koszta closingu. Większość ekspertów zaleca zakup domu jeśli planujesz mieszkać w nim co najmniej od 2 do 5 lat. To umożliwi pokrycie poniesionych kosztów.
Zakup domu przy brak stabilności finansowej. Istotne jest posiadanie odpowiedniej wpłaty i stały dochód na pokrycie miesięcznego kredytu hipotecznego oraz posiadanie funduszu kryzysowego, który by wystarczył na pokrycie kosztów utrzymania od 3 do 6 miesięcy.
Brak wstępnego przyznania kredytu hipotecznego przed rozpoczęciem szukania domu może spowodować rozczarowanie, gdy nie kwalifikujemy się na pożyczkę. Aby uzyskać najbardziej konkurencyjną stopę oprocentowania, potrzebny jest dobry wynik historii kredytowej. Ważne jest sprawdzenie na kilka miesięcy przed rozpoczęciem procesu, aby mieć czas na poprawienie błędów w celu uzyskania lepszego wyniku, a to z kolei zmniejszy koszta kredytu hipotecznego.
Zaciągnięcie kredytu bez wcześniejszego porównania stopy procentowej u kilku pożyczkodawców to brak opcji i możliwości wyboru lepszej oferty.
Podpisanie pożyczki na dom, której nie rozumiesz sprawi, że w przyszłości zaskoczą cię stawki procentowe, kwoty płatności. Zawsze upewnij się, że znasz dokładnie stopę procentową jaka jest w umowie i jak maksymalnie może wzrosnąć kwota miesięcznej spłaty.
Nieskorzystanie z programów rządowych dla kupujących dom po raz pierwszy. Mogą to być kwoty na pokrycie kosztów closingu lub też zakwalifikowanie się do pożyczek FHA lub VA, których proces jest łatwiejszy i mniej wymagający.
Zaciąganie kredytu hipotecznego z niską wpłatą zaliczki lub bez niej może wiązać się z dodatkowymi kosztami związanymi z opłatą prywatnego ubezpieczenia hipotecznego (PMI). Większość pożyczkodawców oczekuje 20 procent wpłaty zaliczki kosztu domu. Użycie wszystkich kart kredytowych do granic wpłynie negatywnie na uzyskanie pożyczki, gdyż wstępne zatwierdzenie pożyczki jest wydane na podstawie bieżącego zadłużenia aplikanta.
Pominięcie kosztów closingu. Kupujący płacą zazwyczaj od 2 do 5 procent całkowitej ceny domu. Jest to spora kwota, a dodanie ich do kredytu hipotecznego to dodatkowe oprocentowanie zapłacone przez kupującego.
Zakup domu przed wcześniejszym sprawdzeniem i zrozumieniem podatku od nieruchomości dotyczącego zakupionego domu. Podatek od nieruchomości to kolejny dosyć spory koszt, który właściciel nieruchomości jest zobowiązany do płacenia.
Kupujesz dom. Nie znasz rynku. Sprzedajesz/kupujesz dom na Short Sale. Potrzebujesz porady – dzwoń. Andrzej Świderski 773-350-8406
Barb