Najlepsze ekranizacje i adaptacje literatury
Najlepsze ekranizacje i adaptacje literatury
Kwiecień to miesiąc szczególnie poświęcony książkom. 2 kwietnia przypada światowy dzień książki dla dzieci, z kolei 23 kwietnia celebrowany jest światowy dzień książki. Święta te zainspirowały nas do poszukiwań najlepszych ekranizacji i adaptacji ukochanych powieści lub bestsellerów wydawniczych. Od dawna wiadomo, że jeśli brakuje pomysłu na film, warto sięgnąć na półkę z książkami.
Oto nasza lista – kolejność jest oczywiście przypadkowa. A skoro nadal jesteśmy zmuszeni do pozostania w domach to może warto przekonać się na własne oczy co polecamy.
◘ „Imię róży” – film powstał na podstawie powieści Umberto Eco pod tym samym tytułem. Ekranizacji podjął się Jean-Jacques Annaud, zaś nad scenariuszem z pomocą samego pisarza pracowało kilku autorów. Jest to niedościgniona ekranizacja (pomimo kilku znaczących zmian lub pominięcia kilku wątków z utworu), która przenosi nas w mroczne lochy biblioteki benedyktyńskiego zakonu. A dla pań nie lada gratka Sean 007 Connery w roli głównej.
◘ „Misery” – na podstawie powieści klasyka horroru Stephena Kinga. To życiowa rola Kathy Bates, która główną bohaterkę, psychopatkę obsesyjnie wielbiącą pisarza powieści zagrała tak brawurowo, że jej kreacja przeszła do kanonu najlepszych czarnych charakterów wszech czasów. Poza tym film znajduje się w pierwszej 10 najlepszych ekranizacji powieści Kinga.
◘ „Ojciec chrzestny” – to klasyka kina gangsterskiego i mafijnego oparta na powieści Mario Puzo, klasyka nad klasykami, jak ją również określono. Reżyser Francis Ford Coppola razem z amerykańskim pisarzem stworzyli trylogię wszech czasów. Po raz pierwszy i jedyny, jak do tej pory, Oscary trafiły do sequelu jako najlepszego filmu. Historia sycylijskiej mafii i oczywiście największa gwiazda filmu, czyli Marlon Brando i jego majstersztyk kreacji seniora rodu warte są obejrzenia.
◘ „Milczenie owiec” – ekranizacji na podstawie powieści Thomasa Harrisa dokonał Jonathan Demme. Film nazywany jest najwybitniejszym thrillerem psychologicznym w historii kina. Najinteligentniejszego ze wszystkich morderców gra Anthony Hopkins, który stworzył tak genialną postać, że słynny Hanibal Lecter na zawsze będzie miał jego twarz. „Milczenie owiec” jest częścią trylogii, a kiedy wcześniejsza ekranizacja „Łowcy” nie odniosła sukcesu Dino De Laurentiis zniechęcony niepowodzeniami swojego filmu, za darmo odstąpił prawa do “Milczenia owiec”. I tu się pomylił, bo film Demme’a przerósł powieść.
◘ „Podziemny krąg” – oparty na powieści Chucka Palahniuka film doskonale poradził sobie w box office. David Fincher bez współpracy scenariuszowej z autorem książki połączył fenomen masowej kultury z nowymi, męskimi młodymi-gniewnymi. W rolach głównych obsadził Brada Pitta, Edwarda Nortona, Helenę Bonham Carter i Jareda Leto. Poza tym film przez krytyków uznany został za “Mechaniczną pomarańczę lat 90”.
◘ „Tamte dni, tamte noce” – ekranizacja Luki Guadagnino oparta na powieści André Acimana szturmem wdarła się do kin, krusząc lód w sercach tych, którzy już dawno zwątpili w to, że współczesna literatura ma potencjał. O sukcesie zdecydowali oprócz reżysera, scenarzysta James Ivory, kompozytor Sufjan Stevens oraz odtwórcy głównych ról Armie Hammer i Timothée Chalamet.
◘ „Ziemia obiecana” – sukces Andrzeja Wajdy to pomysł na ekranizację świetnej powieści Władysława Reymonta. Wajda stworzył dzieło na miarę kina światowego, nie bez kozery film był nominowany do Oscara. W rankingach na najlepszy film Wajdy i największe polskie dzieło XX-wieku ekranizacja Reymonta widnieje na samej górze, film uzyskał także zasłużenie tytuł „Dzieła Stulecia”.
◘ „Lot nad kukułczym gniazdem” – na podstawie powieści Kena Keseya. Obraz szpitala psychiatrycznego, który zaserwował widzom Milos Forman, pomimo konfliktu z pisarzem przyjął formę arcydzieła kinematografii. Zarówno film, jak i dzieło Kena Keseya, uznane przez magazyn “Time” za jedną ze stu anglojęzycznych powieści wszech czasów, ma twarz amerykańskiego gwiazdora Jacka Nicholsona, jego energię i szaleńczy śmiech.
POPELINA