Nastolatek na kanapie
Nastolatek na kanapie
Zapraszam do okresu życia, w którym niemal codziennie następują jakieś zmiany. Budzimy się wyżsi. Rodzice nie nadążają z kupnem kolejnych butów, bo te, jeszcze prawie nowe, są już za ciasne.
Zmienia się nasza twarz i to nie zawsze w tym wymarzonym kierunku. No właśnie, znowu pojawił się kolejny pryszcz. Coś dziwnego zaczyna się dziać z naszym ciałem. Tam zaokrągla się a w innych miejscach „kancieje”. No i jeszcze to owłosienie!!!! Żeby tego było mało, to nasze narządy płciowe nagle budzą się ze snu… i znowu trzeba wyprać pościel.
W tym czasie rozwijamy się również w inny sposób. Jesteśmy coraz bardziej ciekawi otaczającego nas świata. Odważnie nawiązujemy nowe znajomości. Już niedługo jedna z nich przerodzi się w coś bardziej intensywnego niż tylko głęboka przyjaźń. Nasze ciało pozwala nam intensywnie wykorzystywać wrodzone predyspozycje, więc trenerzy sportowi zacierają z nadzieją dłonie. Stajemy się coraz mądrzejsi. Nawet nie mamy innego wyjścia, gdyż materiał szkolny zaczyna być bardziej skomplikowany. Już nie tylko proste powtarzania z pamięci, czy podstawowe działania matematyczne, ale obowiązują nas całe wywody naukowe, myślenie abstrakcyjne, kojarzenie w mgnieniu oka faktów z kilku dziedzin naraz. No i ta ogromna ilość testów!
Ale nasz mózg jest już absolutnie gotowy na taki trening. Właśnie zaczął się rozwijać bardzo intensywnie jego przedni płat (Frontal Lobe), potocznie nazywany ośrodkiem myślenia przyczynowo-skutkowego. Dobrze byłoby, gdyby jeszcze emocje nie zmieniały się jak szalone. Z niewiadomych dla nas przyczyn, z zupełnie pogodnego nastroju wpadamy w czarną dziurę rozpaczy lub złości… i to często bez najmniejszego powodu.
A tu jeszcze te wszystkie ważne decyzje: jakie wybrać liceum (high school), czy lepiej trenować koszykówkę a może właśnie zapisać się do kółka dramatycznego. I dlaczego nagle rodzice mówią, że już czas myśleć o przyszłości. Na dodatek przestają nam robić pranie i cały czas czegoś od nas wymagają. No cóż – nastolatkiem bywa się raz, i jest to wyjątkowy i piękny okres w życiu!!!!!!
Aby pomóc naszemu nastolatkowi zmierzyć się i przejść w jak najlepszym stylu przez ten okres, prowadzimy go do dermatologa, robimy badania sportowe, odwiedzamy gabinet ginekologiczny….. a co z PSYCHIKĄ? Czy może nie należałoby do tej listy dopisać wizyty u terapeuty? Nie, oczywiście, że nasz nastolatek nie zwariował (no, może tylko od czasu do czasu). Ale właśnie w tym momencie życia jest najlepszy czas na poznanie własnych emocji i nauczenie się właściwego ich wyrażania.
Prawdziwym kołem ratunkowym mogą być techniki pomagające relaksować się i dać odrobinę wytchnienia i tak bardzo obciążonemu układowi nerwowemu. W codziennym wirze tak wielu ważnych spraw na pewno przyda się wypracowanie efektywnego zarządzania własnym czasem, organizowania pracy i opanowywania pojawiającego się od czasu do czasu lenistwa lub zwątpienia. Jak dodamy do tego kilka prostych technik usprawniających uczenie się i zapamiętywanie, oraz opanowywanie strachu przed kolejnym testem lub klasową prezentacją, zaczynamy widzieć świat w jaśniejszych barwach.
Zaraz zaraz, a co z pierwszą miłością, a potem może z rozpaczą po rozstaniu? Na pewno warto byłoby nauczyć się nawiązywać relacje z innymi ludźmi w taki sposób, aby były źródłem pozytywnej energii i wspierały nas na drodze ku dorosłości. Dodatkowo zarówno rodzice jak i dzieci (ops! przepraszam-nastolatki) z pomocą terapeuty będą mogli ominąć wiele rodzinnych „burz” związanych z dorastaniem.
Konsultacje z terapeutą, podobnie jak wizyta u dermatologa czy ginekologa, nie „idzie” na rekord personalny, ani też nie zaburzy życiowej kariery – a czasem może nawet uratować życie!
Młodzieżowy Punkt Zwrotny działający już od dwudziestu lat przy Zrzeszeniu Amerykańsko-Polskim zaprasza młodzież między 13 a 18 rokiem życia i ich rodziców na profesjonalne i bezpłatne konsultacje terapeutyczne, które adresują te i wiele innych aspektów dorastania.
W trakcie indywidualnych i rodzinnych sesji wykorzystujemy naszą wyjątkową i najbardziej kolorową na świecie kanapę (przekonacie się na własne oczy). Na tej kanapie prostujemy najbardziej zagmatwane sprawy, rozwijamy najpotrzebniejsze umiejętności życiowe oraz nabieramy pozytywnych wiatrów na ten bardzo ważny rejs w dorosłe życie!
Małgorzata Olczak – Terapeuta Młodzieżowy przy Zrzeszeniu Amerykańsko-Polskim
773-427-6345 lub malgorzata.olczak@polish.org