Naturalne metody walki z komarami
Naturalne metody walki z komarami
Skuteczne sposoby na komary przydają się każdego lata, szczególnie wtedy, gdy ciepłe dni przeplatają się z dniami deszczowymi, co sprzyja mnożeniu się tych owadów.
Komary wyczuwają ciepło ludzkiego ciała, pot i wyższe stężenie dwutlenku węgla w wydychanym przez człowieka powietrzu i pojawiają się niemal natychmiast zakłócając nas spokój. Warto wiedzieć, że ludzką krwią, ze względu na zawarte w nim białko, żywią się tylko samice komarów, które przekłuwają skórę i wpuszczają do naszego ciała ślinę z substancją zapobiegającą krzepnięciu krwi. Wtedy pojawia się czerwona i swędząca krosta, która znika po około tygodniu.
Czas poznać kilka naturalnych sposobów na odstraszenie komarów!
Tarczę ochronną przed komarami stanowią rośliny, takie jak:
▸ Kocimiętka – zapach kocimiętki odstrasza komary dzięki olejkowi eterycznemu o nazwie neptalakton. Kocimiętka kwitnie w sezonie wzmożonej aktywności komarów, czyli od czerwca do lipca oraz od września do października. Tę leczniczą roślinę można zasadzić w doniczce i hodować na balkonie lub parapecie.
▸ Bodziszek cuchnący, czyli “anginka” – po przetarciu liści wytwarza bardzo intensywne i odrażające dla komarów olejki eteryczne.
▸ Plektrantus koleusowaty, czyli komarzyca – wytwarza silny zapach, który odstrasza nie tylko komary, lecz także mole.
▸ Mirt – to roślina o charakterystycznym pięknym zapachu, który dla komarów jest wonią nie do przyjęcia
▸ Bazylia – najlepiej postawić ją na parapecie. Dzięki swojej silnej woni stworzy niewidzialną tarczę ochronną przed komarami
▸ Mięta – dzięki swemu orzeźwiającemu aromatowi skutecznie przegoni komary na całe lato. Doniczkę z miętą można postawić obok bazylii czy liści pomidorów.
▸ Turówka wonna, czyli żubrówka – trawa, którą mieszkańcy Montany i Alberty od pokoleń stosują w celu odstraszania komarów. Plotą z niej warkocze, które noszą na szyi lub wieszają przy domu, by pozbyć się tych i innych owadów.
Inne naturalne metody, które skutecznie odstraszają komary to:
▸ Olejki eteryczne – postaw na olejek migdałowy, goździkowy, cytrynowy, cynamonowy, waniliowy, eukaliptusowy, sosnowy lub kokosowy. Skuteczne są także waleriana, kamfora, olejek anyżowy i herbaciany oraz wyciąg z kwiatów pomarańczy. Możesz sam przygotować domowy aerozol na komary o jednym z ww. zapachów. Wystarczy, że do butelki z atomizerem wlejesz szklankę wódki, 20 ml wybranego olejku zapachowego i całość wymieszasz.
▸ Cebula – intensywny zapach, jaki wydziela surowa cebula, skutecznie odstrasza komary. Najlepiej pokrojoną w plasterki cebulę wystawić na parapet na całą noc.
▸ Ocet – swoim ostrym, charakterystycznym zapachem potrafi skutecznie odgonić komary. Postaw gąbkę nasączoną octem przy łóżku lub na parapecie przy otwartym oknie. Najlepiej stosować ocet z liścia orzecha włoskiego.
▸ Terpentyna – ta bezbarwna ciecz, która jest stosowana jako rozpuszczalnik farb i olejów działa na komary jak środek usypiający. Słoiczek z terpentyną pozostaw na około 20 minut w szczelnie zamkniętym pomieszczeniu. Potem zmieć wszystkie komary i dokładnie wywietrz mieszkanie. Pamiętaj, że terpentyna jest szkodliwa dla człowieka i nie wolno wdychać jej oparów.
Powodzenia!
MK
Comments (0)