Naturalne sposoby na komary
Naturalne sposoby na komary
Sezon grillowy w pełni więc coraz więcej czasu spędzamy w naszych ogrodach czy na balkonie i delektujemy się pogodą. Wieczory są przyjemne, więc miło jest posiedzieć na zewnątrz, oczywiście do momentu, kiedy nie pojawią się komary.
Komary to nasze utrapienie, zwłaszcza gdy zaczynają gryźć i następnego dnia budzimy się ze swędzącymi bąblami, które towarzyszą nam przez kilka następnych dni. Nie każdy z nas jest zwolennikiem stosowania silnych środków chemicznych dostępnych niemal w każdym sklepie. Przecież nasze babcie takich środków nie miały i świetnie radziły sobie z komarami.
Do walki z tymi owadami używały naturalnych metod. Tarczę ochronną przed komarami stanowią:
1. Rośliny, takie jak:
▸ Kocimiętka – zapach kocimiętki odstrasza komary dzięki olejkowi eterycznemu o nazwie neptalakton. Kocimiętka kwitnie w sezonie wzmożonej aktywności komarów, czyli od czerwca do lipca oraz od września do października. Tę leczniczą roślinę można zasadzić w doniczce i hodować na balkonie lub parapecie. Warto wiedzieć, że podobne właściwości odstraszające ma pelargonia.
▸ Bodziszek cuchnący, znany także jako „anginka” – po przetarciu liści wytwarza bardzo intensywne i odrażające dla komarów olejki eteryczne.
▸ Plektrantus koleusowaty, zwany także komarzycą – wytwarza silny zapach, który odstrasza nie tylko komary, lecz także mole.
▸ Mirt – to roślina o charakterystycznym pięknym zapachu, który dla komarów jest wonią nie do przyjęcia.
▸ Bazylia – najlepiej postawić ją na parapecie. Dzięki swojej silnej woni stworzy w naszym domu niewidzialną tarczę ochronną przed komarami.
▸ Mięta – dzięki swemu orzeźwiającemu aromatowi skutecznie przegoni komary na całe lato. Doniczkę z miętą można postawić obok bazylii czy liści pomidorów.
▸ Turówka wonna, inaczej żubrówka – to trawa, którą tubylcy z Montany i Alberty od pokoleń stosują w celu odstraszania komarów. Plotą z niej warkocze, które noszą na szyi lub wieszają przy domu, by pozbyć się tych i innych owadów.
2. Olejki eteryczne – swoim zapachem odstraszają komary, zwłaszcza olejek migdałowy, goździkowy, cytrynowy, cynamonowy, waniliowy, eukaliptusowy, sosnowy, kokosowy. Skuteczne są także waleriana, kamfora, olejek anyżowy i herbaciany oraz wyciąg z kwiatów pomarańczy. Możemy sami przygotować domowy aerozol na komary o jednym z ww. zapachów. Wystarczy, że do butelki z atomizerem wlejemy szklankę żytniej wódki, 20 ml wybranego olejku zapachowego i całość wymieszamy. Jeśli intensywny zapach olejku nam nie przeszkadza, możemy nim wysmarować całe ciało.
3. Cebula – intensywny zapach, jaki wydziela surowa cebula, skutecznie odstrasza komary. Najlepiej pokrojoną w plasterki cebulę wystawić na parapet na całą noc.
4. Ocet – swoim ostrym, charakterystycznym zapachem potrafi skutecznie odgonić komary. Najskuteczniejszym sposobem walki z komarami jest postawienie gąbki nasączonej octem na parapecie przy otwartym oknie.
5. Terpentyna – to bezbarwna ciecz, która jest stosowana jako rozpuszczalnik farb i olejów. Jednak dla komarów jest to skuteczny środek usypiający. Słoiczek z terpentyną należy pozostawić na około 20 minut w szczelnie zamkniętym pomieszczeniu. Potem wystarczy zmieść wszystkie komary i dokładnie wywietrzyć mieszkanie.
6. Myjmy się – komary najchętniej zwabia zapach potu, a konkretnie kwas mlekowy i amoniak w nim zawarte, ponieważ są lepiej wyczulone na woń, jaką wydziela człowiek. W związku z tym dbajmy o higienę osobistą i używajmy bezzapachowych kosmetyków.
7. Jasne ubrania – ciemne stroje przyciągają komary, w związku z tym zakładajmy ubrania o jasnych kolorach. Na wszelki wypadek niech będą to bluzki z długimi rękawami.
Powodzenia
MK
Comments (0)