Nauka w czasie zarazy
Nauka w czasie zarazy
Dzisiaj imieniny obchodzi Ignacy. Czy studenci Loyola University w Wietrznym Mieście znają zasady wyznawane przez patrona uczelni, Ignacego Loyola? Czy to prawda, że Ignacy swoje młode lata przebalował, przygodo trwaj, na wesoło? Tak, ale potem odmienił swoje postępowanie i kontynuował studia aż 43 roku życia.
Czy dzięki edukacji dostrzegał potrzeby nowego pokolenia? Założył Towarzystwo Jezusowe, władcy świata przybywali do niego i zakładali u siebie podobne instytucje, aby edukować młode pokolenia w nowym duchu. Wiedza, kształtowanie charakteru, samodyscyplina legły u podstaw edukacji jezuickiej. Od 1870 św. Ignacy Loyola patronuje chicagowskiej uczelni; oprócz marketingu można studiować biznes, zdrowie, nauki społeczne i inne kierunki.
Jakie warunki powinien spełnić student, aby otrzymać stypendium uczelniane, federalne, inne? Czy opłata ponad 51 tyś. dolarów rocznie, gwarantuje po ukończeniu studiów dobrą pracę, godziwe życie, przyszłość? Kto z absolwentów Loyola znany jest w naszym środowisku Wietrznego Miasta? To politycy, działacze, urzędnicy wyższych szczebli, ale także ludzie kultury, sztuki, rozrywki, a więc: Lisa Madigan, Mike Madigan, Mike Quigley, Jennifer Pritzker, Todd Ricketts i wielu mniej znanych. Uniwersytet Loyola kończyły i studiują tam kolejne pokolenia, w tym nasze dzieci, wnuki. Spotykamy ich w służbach medycznych, w farmacji, w różnych dziedzinach biznesu, w urzędach, w instytucjach naukowych. Ukształtowani według współczesnych wymogów, posługują się zdobytą wiedzą zawodową. Ważne jest, aby znać procedury specjalistyczne i zasady działania systemu ubezpieczeń. Przykładowo, gdy personel medyczny wie, jak postępować, pacjent czuje, że ma odpowiednią opiekę. Pielęgniarka lub lekarz mają ten komfort, że ich praca, oczywiście ubezpieczona od ryzyka (m.in. pomyłek) pozwala skupić się na leczeniu. Z punktu widzenia tych służb nie jest to łatwe. Jeśli pacjent przed wizytą spenetrował internet, to zadaje mnóstwo pytań, wyraża opinie krytyczne. Unika jednak odpowiedzi na pytanie czy zna zasady działania np.: respiratora. Dlaczego akurat tego sprzętu? Respirator jest jednym z wielu urządzeń przeznaczonych do ratowania życia, szczególni w dobie zarazy SARS COVID-19. Osobie penetrującej zasoby wiedzy online nie przyjdzie na myśl analizować elektroniczne sterowanie np.: sprzętem medycznym. Na szczęście diagnoza jak i terapia zależy od lekarza. Im więcej skorzystał on z nauk swego patrona tym lepiej traktuje pacjenta.
Osobom o imieniu Ignacy życzymy więcej luzu, dystansu do życia i optymizmu.
bmz669@juno.com
Comments (0)