Fakty Chicago Nawet $10,000 kary dla biznesów łamiących nakaz „stay at home”

Nawet $10,000 kary dla biznesów łamiących nakaz „stay at home”

PODZIEL SIĘ

Ponad 500 skarg wpłynęło do Department of Business Affairs and Consumer Protection w Chicago odnośnie łamania przez biznesy nakazu pozostania w domu – „stay at home”. 

Burmistrz Chicago Lori Lightfoot podczas każdego wystąpienia apeluje, aby przestrzegać zasady „stay at home”. Zasada obowiązuje do 30 kwietnia i dotyczy osób indywidualnych i biznesów, które nie świadczą usług niezbędnych dla społeczeństwa. Z domu powinno wychodzić się tylko w jasno określonych celach, czyli po artykuły spożywcze, lekarstwa lub do lekarza. Niestety, zasada ta była łamana przez mieszkańców Chicago, co doprowadziło do zamknięcia między innymi parków i ścieżek rekreacyjnych w centrum miasta.

Jak się okazuje, nie tylko osoby indywidualne łamią zakaz pozostania w domu, ale także biznesy. Do miasta wpłynęło ponad 500 skarg na firmy, które złamały „stay at home order”. Niektóre skargi były bezpodstawne i dotyczyły banków. Jednakże pojawiły się także skargi na restauracje, studia jogi, zakłady fryzjerskie, bary i inne biznesy, które nie świadczą niezbędnych dla społeczeństwa usług. Takim firmom grozi kara nawet do $10,000.

Miasto wzywa jednocześnie do składania przez mieszkańców i pracowników skarg na firmy, które nie przestrzegają „stay at home order”. Pracownicy powinni także zgłosić pracodawców, którzy nie respektują ich zwolnień lekarskich. Skargi można zgłaszać pod numer 311.

Nakaz pozostania w domach obowiązuje do 30 kwietnia.