Porady Porady Nawyki ludzi szczęśliwych

Nawyki ludzi szczęśliwych

PODZIEL SIĘ

Nasze szczęście zależy od nas samych, powiedział Arystoteles. Sama prawda. Wielu z nas spotkało ludzi, którzy wydają się być zawsze szczęśliwymi. To nie znaczy, że szczęśliwi ludzie nie mają problemów i stresów. Ale oni nie pozwalają negatywnym uczuciom przejąć kontroli nad ich życiem. Oni po prostu skupiają się na pozytywnych aspektach życia, a przygnębienie i żal odkładają na bok. Jak to robią? Badania wykazują, że ludzie szczęśliwi żyją według specyficznych zwyczajów. Oto one:

■ Doceniaj życie – jak możesz być szczęśliwy jeśli nie doceniasz życia? Korzystaj garściami z tego, co oferuje każdy dzień. Pamiętaj, że ‚jutro’ nie jest gwarantowane nikomu.

■ Nie przejmuj się małymi rzeczami – życie jest pełne przyjemnych niespodzianek. Jak mówią Amerykanie: „don’t sweat it”.

■ Akceptuj innych – oraz licz się z innymi i nie próbuj ich zmieniać. Nie pouczaj, nie wytykaj. Nie trać energii.

■ Śmiej się – mówią, że śmiech to zdrowie. Sama prawda. Nie bierz niczego zbyt serio. Staraj się znaleźć coś zabawnego, pozytywnego w każdej chwili czy sytuacji.

■ Bądź wdzięczny – licz swoje błogosławieństwa. Bądź wdzięczny nie tylko za to, że się obudziłeś, ale również za zdrowie, dach nad głową, pracę, rodzinę, przyjaciół, a nawet obiad na stole. Wielu nie ma nawet tego.

■ Dbaj o siebie – dbaj o swoje zdrowie i ciało. Ćwicz, odżywiaj się zdrowo, odpoczywaj, odwiedzaj lekarza i rób badania. Medytuj. W zdrowym ciele, zdrowy duch – nie zapominaj o tym.

■ Kochaj – kochaj siebie, kochaj innych i kochaj życie. Mów, że kochasz. Rób to, co kochasz. Nawet jeśli twój zawód nie sprawia ci 100% radości znajdź pozytywy w tym co robisz. Staraj się spędzać wieczory i weekendy na tym, co kochasz.

■ Nie odkładaj życia na później – kiedyś nauczę się francuskiego, pojadę na Karaiby, kupię dom nad jeziorem… kiedyś. Skoro „kiedyś” nie jest dane nikomu, nie trać dnia dzisiejszego na myślenie i opowiadanie o „kiedyś”. Działaj i planuj.

■ Bądź silny – wytrwały. Nie poddawaj się zbyt łatwo. Bądź pewny siebie – nie arogancki, ale pewny. Osiągając lata wieku średniego już wiesz kim jesteś i co sobą reprezentujesz i na co cię stać. Nie wstydź się tego. Rób wszystko najlepiej jak potrafisz.

I pamiętaj, że warunki zewnętrzne non-stop ulegają zmianom. To ty musisz podjąć decyzję, jak będziesz do zmian podchodzić. Jak powiedział znany amerykański pisarz, Dale Carnegie, „Szczęście nie zależy od warunków zewnętrznych. Zależy ono od warunków wewnętrznych”.

Nati