Nazwy chicagowskich ulic – znajome, lecz nieznane…
Nazwy chicagowskich ulic – znajome, lecz nieznane…
Po wielu z tych ulic przejeżdżamy często, a czasami nawet kilka razy dziennie. Jeszcze lata czy dekady temu przy wielu z nich znajdowało się setki polskich sklepów i firm, a polskie nazwy jeszcze do dzisiaj przykuwają nasz wzrok, nawet gdy mijamy je dość szybko. Na tysiącach listów wysyłanych przez lata do Polski adresy zwrotne z tymi ulicami budzą zaciekawienie swoimi angielskimi znaczeniami. Osłuchane i widziane tak często nazwy tracą swoje znaczenie i są tylko nazwą, która jest tak znajoma, że nie zdajemy sobie sprawy z tego, że chowają się pod nią ludzie i wydarzenia ważne dla miasta, historii czy ludzi, którzy je tak nazwali.
Oto historia nazw niektórych ulic w Chicago, które przebiegają przez niegdyś uznawane za bardzo polskie dzielnice.
Milwaukee Avenue – jedna z niewielu ulic, idących po przekątnej na kwadratowej siatce miejskich ulic. Wiodła z miasta Chicago do miasta Milwaukee w Wisconsin, które kiedyś było znacznym osiedlem Indian szczepu Algonquin. W ich języku ‘milwaukee’ znaczyło ‘piękna ziemia’.
Division Street – ta ulica dzieliła Goose Island na dwie części, a po zachodniej stronie rzeki Chicago dzieliła również najstarszą polską dzielnicę w północnej części miasta.
Fullerton Avenue – Alexander Fullerton był prawnikiem i podróżnikiem, a także bogatym inwestorem w nieruchomości i wielkim dystrybutorem drewna budowlanego. Żył w latach 1804-1888.
Belmont Avenue – ulicę nazwano na cześć przegranej w wojnie secesyjnej bitwy pod Belmont w listopadzie 1861 roku. Generał Grant dowodził ponad 3000 żołnierzami i dotarł z nimi aż do miasta Belmont w Missouri, gdzie bitwę sromotnie przegrał.
Diversey Avenue – piwowar Michael Diversey zaczął swoje piwowarskie imperium od kupienia pierwszej piwiarni w 1841 roku. W okresie największego rozwoju jego główna piwiarnia znajdowała się na Michigan Ave. (w tym czasie nazywała się Pine Ave.) i Chicago Ave., a swoje piwo wysyłał do kilku stanów. Był również aldermanem w mieście i filantropem, który doprowadził do powstania kościoła St. Patrick Catholic Church i McCormick Seminary. Umierając w 1869 roku pozostawił swoje piwiarnie żonie Lilly, która już w 1871 roku doprowadziła je do kompletnego bankructwa.
Addison Street – dr Thomas Addison (1793-1800) był londyńskim lekarzem szpitalnym, który odkrył chorobę gruczołów dokrewnych i anemię, zwaną też Anemią Addisona.
Irving Park Road – to stary, indiański szlak od jeziora Michigan do rzeki Des Plaines. Washington Irving (1783-1859) był pisarzem znanym głównie z autorstwa popularnej książki “Jeździec bez głowy”. Całą dzielnicę nazwano Irvington od jego imienia, a następnie zmieniono na Irving Park. W roku 1870 ta dzielnica, dzisiaj znana jako Old Irving Park, była bogatym i stylowym przedmieściem.
Montrose Avenue – James Montrose był szkockim arystokratą i przywódcą militarnym w Szkocji, który żył w latach 1612-1650. Zgadujemy, że anonimowy Szkot o znacznych wpływach w mieście doprowadził do nazwania tej ulicy imieniem szkockiego bohatera.
Lawrence Avenue – Lazarus Silverman, bankier, inwestor i deweloper (1830-1909) nazwał ulicę na cześć swojego przyjaciela Bradforda Lawrence.
Foster Avenue – John Foster (1796-1874) to lekarz, który przyjechał do Chicago, aby zlikwidować prawnie znaczne posiadłości po swoim bracie, który został zabity przez pijanego żołnierza. Zdecydował się kontynuować działalność swojego brata, a także otworzył praktykę medyczną. Służył jako lekarz wojskowy w wojnie z Indianami Black Hawk. Zginął tragicznie na Division Street, gdzie wyleciał z pędzącego powozu prosto na głowę.
Narragansett Street – jedna z tych dziwnych ulic w mieście, nazwana zupełnie bez powodu imieniem szczepu Indian, żyjących w… Rhode Island.
Nagle Street – Albrecht Nagle (1833-1895) był niemieckim lekarzem, pisarzem medycznym i praktykującym optykiem i lekarzem oczu. Niemcy z Chicago nazwali wiele ulic na cześć swoich pobratymców.
Austin Street – Henry Austin był jednym z pierwszych, chicagowskim deweloperów. W 1865 kupił 250 akrów od innego spekulanta gruntami Henry’ego DeKovena. W okolicy znanej dzisiaj jako Austin Neighborhood zaczął budować domy, a także namówił firmę zegarmistrzowską z New England, aby otworzyła fabrykę zegarów, na co przekazał znaczny obszar ziemi bezpłatnie. Dzielnica rozwijała się znakomicie, aż do momentu wielkiego pożaru i zamknięcia fabryki w 1868 roku. Po tym wydarzeniu sprzedał tanio swoje wszystkie posiadłości i wrócił do Connecticut.
Krzysiek Wawer