Nie lekceważ drętwienia rąk
Nie lekceważ drętwienia rąk
Na początku pewna oczywistość – drętwienia rąk zdecydowanie nie można lekceważyć. Ich przyczyn może być wiele, a do tego są one zróżnicowane, od tych błahych do bardzo poważnych będących sygnałem poważnej choroby. Zwłaszcza jeżeli towarzyszy im mrowienie, pieczenie, bóle rąk i barków, obrzęki, ograniczenia ruchowe oraz brak czucia, koniecznie powinniśmy skontaktować się z lekarzem.
Jeżeli drętwienie rąk spowodowane jest długotrwałym uciskiem na nerwy i naczynia krwionośne wówczas powinniśmy zmienić na jakiś czas pozycję, aby dolegliwości ustąpiły. Gdy zdarza się to w nocy rozwiązaniem będzie zmiana pozycji podczas snu lub zmiana materaca i spanie na poduszce ortopedycznej.
Jeżeli przyczyną drętwienia rąk połączoną z bolesnymi skurczami jest niewłaściwa dieta powinniśmy wtedy wzbogacić ją o witaminę B, magnez lub wapń, czyli dodać do codziennego menu ryby, mięso, banany i orzechy jednocześnie ograniczając spożycie kawy i herbaty, ponieważ “wypłukują” z organizmu magnez.
Jeżeli przyczyny naszego drętwienia rąk są objawem poważnej choroby wtedy konieczna jest konsultacja z lekarzem specjalistą kardiologiem i neurologiem.
Drętwienie rąk może być przyczyną następujących chorób:
▸ Zmiany zwyrodnieniowe kręgów szyjnych (głównie siódmego) wywołuje ucisk na oplot nerwowy odpowiadający za sprawność ręki, dlatego towarzyszy mu bolesne drętwienie barku. Gdy ucisk trwa długo, prowadzi do zaburzeń czucia. Traci się pewność i precyzyjność chwytu palcami.
▸ Zespół cieśni nadgarstka powstaje w wyniku długotrwałego ucisku nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka np. podczas długotrwałej pracy przy komputerze, głównie przy poruszaniu myszką komputerową. Objawami jest mrowienie w nadgarstku i okolicy kciuka, palca wskazującego i środkowego oraz palca serdecznego, a także osłabienie i brak precyzji chwytu. Dyskomfort ten odczuwa się szczególnie w nocy i podczas unoszenia ręki.
▸ Reumatoidalne zapalenie stawów to choroba tkanki łącznej głównie małych i średnich stawów, która prowadzi do ich zniekształcenia i ogranicza funkcjonowanie. Najczęstszymi objawami choroby oprócz drętwienia i mrowienia rąk są nadwrażliwość na zimno i zaczerwienienie okolic stawowych oraz poranna sztywność stawów, ustępująca w czasie wykonywania ruchów.
▸ Choroba zwyrodnieniowa stawów – objawem tej choroby jest drętwienie rąk, ból stawów, początkowo występujący tylko podczas ruchu, potem również w stanie spoczynku, a przede wszystkim w nocy. Najsilniejszy jest ból przy pierwszych ruchach, następnie powoli w miarę zwiększenia ruchów ustępuje. Typowe dla zwyrodnienia stawów są również tzw. wyrośla kostne w obrębie błony maziowej.
▸ Udar niedokrwienny mózgu charakteryzuje się zatrzymaniem dopływu krwi do mózgu i może także spowodować drętwienie kończyn. Jednym z typowych objawów jest niedowład lub paraliż połowy ciała, szczególnie odczuwalny w zakresie możliwości poruszania kończynami.
▸ Guz mózgu zwłaszcza umieszczony w tylno-dolnej części mózgu powoduje zaburzenia równowagi oraz ograniczenia ruchowe rąk polegające na wypadaniu przedmiotów z rąk.
▸ Zespół Guillaina-Barrégo to choroba, której pierwszymi objawami są: drętwienie dłoni i stóp, osłabienie mięśni kończyn. Pojawiają się trudności z unoszeniem nóg lub rąk. W ciężkich przypadkach może dojść do porażenia kończyn, zaburzeń oddychania, połykania, mówienia.
▸ Choroby układu krwionośnego – jednym z objawów zbliżającego się zawału serca jest drętwienie rąk oraz ostry ból w okolicy zamostkowej. Z kolei przy systemowym zapaleniu naczyń dochodzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych, co może powodować drętwienie i brak czucia w kończynach.
▸ Stwardnienie rozsiane – symptomami tej przewlekłej choroby układu odpornościowego są: drętwienie kończyn, osłabienie mięśni ręki lub nogi, zaburzenia równowagi, widzenia lub czucia.
Z listy tej nie możemy wykluczyć także jeszcze trzech ważnych czynników. Pierwszy z nich to życie w ciągłym stresie, które prowadzi do nerwicy, której objawami może być również drętwienie rąk i nóg. Drugi to zatrucia toksynami, w wyniku którego zakłócone zostaje przewodnictwo nerwowe prowadzące do drętwienia kończyn. Natomiast trzeci to choroby, które uniemożliwiają prawidłowe wchłanianie substancji odżywczych, np. celiakia, przy której znacznie spada ilość witamin z grupy B w organizmie.
CONCILIO
Comments (0)