Niech się święci 4 lipca
Niech się święci 4 lipca
Dla wielu osób 4 lipca jest pretekstem do odpoczynku w słońcu, wypicia kilku drinków i obejrzenia fajerwerków z rodziną i przyjaciółmi, ale historia Dnia Niepodległości jest o wiele bogatsza i bardziej ekscytująca, niż można by przypuszczać.
Oto ciekawe fakty na temat urodzin Stanów Zjednoczonych, które mogą zaskoczyć rodzinę i przyjaciół.
Niepodległości nie ogłoszono 4 lipca
Jednym z największych nieporozumień związanych z 4 lipca jest jego nazwa i data. Powszechnie uważa się, że Ameryka ogłosiła niepodległość od Wielkiej Brytanii 4 lipca 1776 roku. Jednak w rzeczywistości oficjalne głosowanie odbyło się dwa dni wcześniej, a “Deklaracja” została opublikowana w gazetach 4 lipca.
Projektant 50-gwiazdkowej flagi mieszkał w Lancaster w Ohio
W 1958 r. nauczyciel historii przydzielił klasie zadanie zaprojektowania flagi narodowej, w której ujęte byłyby Alaska i Hawaje. Robert G. Heft, który miał wtedy 16 lat, zaprojektował nową flagę, używając starej 48-gwiazdkowej flagi oraz niebieskiej tkaniny i białego materiału do naprasowania. Za swój projekt otrzymał ocenę B-minus, którą podważył, wysyłając pracę do Waszyngtonu, gdzie miała być rozpatrzona przez prezydenta Dwighta D. Eisenhowera. Gdy flaga została wybrana, ocena Hefta słusznie została zmieniona na A. Jego projekt stał się oficjalną flagą w 1960 roku.
Tylko dwóch mężczyzn podpisało Deklarację Niepodległości 4 lipca 1776 r.
Charles Thompson i niesławny John Hancock byli jedynymi mężczyznami, którzy faktycznie podpisali Deklarację Niepodległości 4 lipca 1776 roku. Pozostałych 54 delegatów złożyło swoje podpisy w ciągu następnego miesiąca.
Średnia wieku sygnatariuszy wynosiła 45 lat
Spośród 56 sygnatariuszy najmłodsi, Thomas Lynch Jr. i Edward Rutledge z Karoliny Południowej, mieli zaledwie 26 lat. Najstarszym sygnatariuszem był Benjamin Franklin z Pensylwanii, który miał 70 lat.
Napis na odwrocie Deklaracji Niepodległości
… i nie, nie jest to mapa skarbów napisana niewidzialnym atramentem. Jak podaje History Channel, na dole podpisanego dokumentu widnieje prosty napis: “Oryginalna Deklaracja Niepodległości
z 4 lipca 1776 r.”. Według tego samego artykułu nikt nie wie, kto i kiedy napisał ten napis, ale uważa się, że został on dodany jako etykieta w latach wojny rewolucyjnej, kiedy pergamin był często zwijany na czas transportu.
150 milionów hot dogów
Według danych National Sausage and Hot Dog Council (NHDSC), podczas święta 4 lipca Amerykanie zjedzą 150 milionów hot dogów. Jest to część z szacowanych 7 miliardów hot dogów, które zostaną zjedzone w sezonie letnim od Memorial Day do Labor Day.
$1 miliard na fajerwerki
Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Pirotechnicznego (American Pyrotechnics Association) Amerykanie wydają co roku ponad 1 miliard dolarów na fajerwerki. Z tego tylko 10% pokazów fajerwerków jest odpalanych profesjonalnie, co prawdopodobnie jest przyczyną około 12 900 wizyt na pogotowiu związanych z fajerwerkami w całym kraju. Według magazynu Fortune, spośród urazów powstałych w okresie od czerwca do lipca, prawie 70% dotyczyło mężczyzn. Fajerwerki są tradycją Dnia Niepodległości już od pierwszej rocznicy w 1777 roku.
AK
Comments (0)