Nielegalne pytania podczas rozmowy o pracę
Nielegalne pytania podczas rozmowy o pracę
Zatrudnianie personelu oraz bycie zatrudnianym to dla wielu osób dość stresująca sytuacja. Często jesteśmy tak przejęci naszą rola w tym procesie, że nie zwracamy uwagi na legalność zadawanych pytań. A warto przygotować się wcześniej. Po pierwsze, aby jako pracodawca nie popełnić pomyłki, która może nas słono kosztować. A po drugie, aby jako potencjalny pracownik znać swoje prawa i moc odmówić odpowiedzi na pytanie naruszające naszą prywatność.
1. Czy jesteś mężatką? Czy jesteś żonaty?
Oraz inne pytania oscylujące wokół naszego stanu wolnego lub nie? Wiąże się to z wsadzaniem nosa w nieswoje sprawy, bo to czy ktoś jest zaręczony, planuje ślub lub nie daj Boże dziecko (głównie kobiety), nie jest sprawą pracodawcy. Poza tym pytania te podchodzą pod tzw. dyskryminację ze względu na odmienny stan. Szefowie często wplatają te pytania w niewinną konwersację, ale ich cel jest jeden – uniknięcie wypłacania benefitów kobietom w ciąży. Również w dzisiejszych czasach może być to pośrednio uważane za konieczność ujawnienia swojej orientacji seksualnej, co jest również prawnie zabronione.
2. Ile masz lat?
Większość pracodawców będzie tłumaczyło zadanie takiego pytania faktem, że pracownik musi mieć ukończone 18 lat i jest OK w przypadku młodych ludzi. Jednak gdy mówimy o osobach dojrzałych, pytanie o wiek jest dyskryminacją. Dlatego nie czujmy się źle odmawiając odpowiedzi na to pytanie, ponieważ uważny pracodawca oglądając twoje podanie, zwłaszcza część dotyczącą doświadczenia ma jako takie pojęcie.
3. Kiedy ukończyłeś szkołę?
Wszyscy wiemy jak to jest, jeżeli nie można z tej strony to zaczniemy z innej. Prosta kalkulacja skoro w tym wieku kończy się szkołę, to znaczy, że ma się ileś tam lat (opuszczanie dat dotyczących szkół na podaniu jest dopuszczalne). Dlatego jeżeli pracodawca naciska na daty oczywiście możesz je podać, ale nie zapomnij zapytać jaki to ma wpływ na twoje kwalifikacje i zatrudnienie.
4. W jakiej jesteś kondycji zdrowotnej? Czy chorujesz na jakieś przewlekłe choroby?
Jeżeli praca bedzie wymagać od ciebie nienagannej kondycji fizycznej to pracodawca wręcz musi o to zapytać. W każdym innym przypadku masz całkowite prawo milczeć na ten temat. Pracodawcy starają się jak zwykle uniknąć dodatkowych obciążeń finansowych z powodu twojej ułomności.
5. Jakiego jesteś wyznania?
Nawet jeżeli z powodu wyznawanej religii będziesz musiał wziąć wolne pytanie o twoje wyznanie jest nielegalne. Jeżeli ciekawski pracodawca nie będzie zaprzestawał powracać do tej kwestii wystarczy dać mu następującą odpowiedź: „Wolę nie dyskutować na temat mojej religii, ale mogę zapewnić, że w żaden sposób nie wpłynie ona na moją pracę”.
6. Czy kiedykolwiek byłeś aresztowany?
Nie jest nielegalnym pytaniem o to czy kiedykolwiek byłeś o coś posądzony (convicted of a crime) i pracodawcy robią to ustnie lub pisemnie na aplikacji, ale pytanie o tzw. rekord aresztowań już nie. Poza tym każdy pracodawca może sprawdzić naszą przeszłość kryminalną, gdyż takie wiadomości są dostępne na internecie. Jeżeli wiesz, że twój potencjalny zatrudniający będzie sprawdzać te informacje jest to jedyny przypadek, kiedy jeżeli masz coś na sumieniu powinieneś o tym powiedzieć i wyjaśnić okoliczności.
7. Z jakiego kraju pochodzisz? Czy angielski jest twoim pierwszym językiem?
Jeżeli twoje kwalifikacje i pozwolenie na pracę daje ci szansę na zarobek w tym kraju nikt nie może dyskryminować cię z powodu narodowości lub braku perfekcyjnego amerykańskiego akcentu.
8. Czy pijesz towarzysko?
To dość rzadkie pytanie, ale nie znalazłoby się tutaj, gdyby nie było zadawane. Zgodnie z prawem amerykańskim byli alkoholicy nie muszą mówić niczego na temat swojego uzależnienia. Nie pyta się również o to, kiedy ostatni raz brało się narkotyki. Ale pracodawca może zapytać czy w tym momencie jesteś pod wpływem narkotyków.
IB
Comments (0)