Nietypowa choinka na wyższej uczelni
Nietypowa choinka na wyższej uczelni
Były już książki, szuflady katalogowe, origami czy płyty CD, a teraz przyszedł czas na segregatory. Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie powstała nietypowa, bo wykonana ze starych segregatorów, świąteczna choinka. Ma ponad 3 metry wysokości i składa się z niemal 200 segregatorów, które niegdyś służyły do przechowywania tradycyjnych gazet i czasopism. To kolejny pomysł pracowników Sekcji Promocji Bibliotecznej, którzy co roku tworzą wyjątkowe drzewka świąteczne, nawiązujące do charakteru uczelni.
– Tegoroczna choinka została zbudowana z prawie 200 segregatorów. Aby zapewnić stabilność konstrukcji, użyliśmy dodatkowo przekładek wykonanych ze starych płyt oraz trytytek, które stały się naszym ulubionym materiałem budowlanym – żartuje Elżbieta Stawska z Sekcji Promocji Bibliotecznej.
Jeszcze kilka lat temu segregatory te służyły do przechowywania wydań „Gazety Prawnej”, „Rzeczpospolitej” czy „Tygodnika Powszechnego”. Wraz z postępującą cyfryzacją ich użycie stało się zbędne, ale zachowane w magazynie bibliotecznym znalazły nowe zastosowanie.
Jak przyznają twórcy, budowa segregatorowej choinki zajęła dwa tygodnie.
– Segregatory okazały się wdzięcznym materiałem, a ich kolorystyka – niebieska, beżowa i czerwona – pozwoliła na stworzenie estetycznego drzewka. Na czubku umieściliśmy zielone segregatory, by nadać konstrukcji świąteczny akcent – opowiada Maciej Rynarzewski z Sekcji Promocji Bibliotecznej.
Ozdoby choinkowe również zaskakują pomysłowością. Gwiazda na czubku została wykonana z tych samych segregatorów, a „bombki” to paski w kolorze srebra i złota, które kiedyś służyły do oznaczania książek w bibliotece.
Tegoroczna choinka wpisuje się w ideę „zero waste” i podkreśla wyjątkowy charakter biblioteki.
– Od lat wykorzystujemy materiały, które kiedyś były w użytku, aby pokazać, jak zmieniały się sposoby komunikacji i pracy w bibliotece. Mieliśmy już choinki z kart katalogowych, starych czasopism, książek, płyt CD czy nawet butelek po wodzie – dodaje Rynarzewski.
Biblioteka Uniwersytecka UWM zainicjowała tradycję tworzenia ekologicznych choinek w 2011 roku i od tamtej pory co roku zaskakuje swoimi pomysłami. Choć przyznają, że wymyślanie kolejnych koncepcji staje się coraz trudniejsze, twórcy wierzą, że wciąż będą w stanie zaskakiwać odwiedzających swoją kreatywnością.
Comments (0)