Nietypowe wigilijne menu
Nietypowe wigilijne menu
Najpopularniejszymi daniami wigilijnymi są oczywiście barszcz z uszkami, pierogi oraz obowiązkowo smażony karp. Jednak z okazji Wigilii w niektórych regionach Polski pojawiają sie na stołach potrawy co najmniej nietypowe lub zupełnie nieznane. Chcesz zaskoczyć gości w Wigilię? Przygotuj jedno z naszych dań.
Brzad
Brzad to dawna nazwa suszu owocowego, z którego na Kujawach przygotowywano nie tylko kompot, lecz także tradycyjną, wigilijną zupę.
Składniki:
- 200 g suszonych, podwędzonych śliwek,
- 150 g suszonych jabłek,
- 100 g suszonych gruszek,
- 100 g suszonych moreli,
- garść rodzynek,
- 200 g makaronu,
- sól, pieprz, cukier,
- 1 łyżka śmietanki 30 proc.
Wykonanie: Do dużego garnka włóż wszystkie owoce z wyjątkiem rodzynek. Zalej je zimną wodą (ok. 3,5l) i gotuj na wolnym ogniu, aż wszystkie owoce będą miękkie. Wodę warto lekko osolić. Kiedy owoce się gotują, namocz rodzynki w niewielkiej ilości zimnej wody. W tym czasie ugotuj także makaron. Kiedy owoce będą już miękkie, dołóż rodzynki. Dodaj także śmietankę. Gotuj jeszcze kilka minut, a na koniec dopraw do smaku przyprawami – solą i pieprzem lub cukrem, jeśli wolisz zupę na słodko.
Postnica
Postnica to zupa przygotowywana na bazie kaszy jęczmiennej, najczęściej pęczaku, obowiązkowo z dodatkiem owoców – świeżych i suszonych. Danie jest charakterystyczne dla Podkarpacia.
Składniki:
- 2 szklanki kaszy jęczmiennej pęczak,
- po 1 szklance suszonych jabłek, śliwek i gruszek,
- sól i cukier do smaku
Wykonanie: Pęczak ugotuj al dente w lekko osolonej wodzie. Następnie odcedź. Owoce włóż do garnka, zalej zimną wodą i gotuj na wolnym ogniu, aż będą miękkie. Do wywaru z owoców dodaj ugotowaną kaszę, dopraw do smaku solą i cukrem. Gotuj całość jeszcze 10 minut.
Kisiel owsiany
Kisiel owsiany to bardzo stara potrawa, którą tradycyjnie serwowało się w okolicach adwentu i w Wigilię na Podlasiu.
Składniki:
- ok. 350 g płatków owsianych,
- 80 g żytniego zakwasu chlebowego,
- 1,5 l wody, 10 g soli
Wykonanie: Płatki wsyp do miski, zalej je wodą i dodaj zakwas. Całość wymieszaj i odstaw na ok. 15 godzin w ciepłe miejsce. Następnie przetrzyj całość przez drobne sitko tak, by pozostało na nim jak najmniej otrąb. Płyn wlej do garnka i zagotuj na wolnym ogniu. Dodaj sól i cały czas mieszaj, bo masa szybko gęstnieje. Kiedy uzyskasz już konsystencję budyniu, wlej kisiel do foremek i włóż do lodówki, by stężał. Następnego dnia będzie idealny do jedzenia.
Makiełki z bakaliami
Makiełki to coś więcej niż kluski z makiem. Tradycyjnie w Wielkopolsce serwuje się je tylko podczas kolacji wigilijnej.
Składniki:
Makaron:
- 500 g mąki pszennej,
- 2 jajka,
- pół szklanki wody
Masa makowa:
- 1 szklanka maku,
- 2 czerstwe bułki,
- pół szklanki cukru,
- 2 łyżki miodu,
- garść suszonych owoców (śliwki, morele, żurawina, skórka pomarańczowa itp.),
- pół szklanki rodzynek,
- mleko
Wykonanie: Zacznij od przygotowania domowego makaronu. Z podanych składników zagnieć gładkie ciasto. Następnie podziel je na części. Każdą z nich możliwie cienko rozwałkuj i wytnij ulubione kształty – mogą być to nitki lub wstążki czy łazanki. Pozostaw do lekkiego podsuszenia, następnie ugotuj al dente w osolonej wodzie. Mak wsyp do miski i zalej wodą. Mocz przez całą noc, następnie odcedź i sparz. Następnie zmiel mak w maszynce, najlepiej trzykrotnie. Dodaj rodzynki namoczone w zimnej wodzie, cukier, miód oraz bakalie. Bułki zalej mlekiem i kiedy się namoczą, dodaj je do masy makowej. Dodaj także ugotowany makaron. Całość wymieszaj. Potrawę udekoruj bakaliami lub kawałkami orzechów.
Comments (0)