Nieznana moc herbaty
Nieznana moc herbaty
Herbata to drugi po kawie ulubiony napój Polaków. Najczęściej zaparzamy ją z torebki – zimą pijemy ją gorącą, a latem pozwalamy, aby ostygła i spożywamy ją jako zimny napój. Najczęściej herbatę przygotowujemy z torebki, którą po zaparzeniu możemy wykorzystać ponownie, w nieco odmienionej formie.
Okazuje się, że torebka herbaty może:
▸ służyć jako nawóz – podczas przesadzania kwiatów na dnie doniczki połóż zaparzoną torebkę po herbacie. Nie tylko będzie zatrzymywała wodę, która spływa na dno doniczki po podlaniu, ale także sprawdzi się jako doskonały nawóz, który stymuluje wzrost roślin
▸ zmniejszyć opuchliznę pod oczami – przygotuj w filiżance dość mocny napar z herbaty – najlepiej z dwóch torebek. Po ostygnięciu przyłóż lekko odciśniętą z wody torebkę herbaty na oczy i odczekaj 10 minut. Z czasem powinna zniknąć opuchlizna i zmęczenie oczu.
▸ zniwelować zapach stóp – śmierdzące stópki to problem wielu osób. Okazuje się, że regularne moczenie stóp w naparze z herbaty lub pocieranie nóg zużytą torebką herbaty skutecznie pomoże zniwelować zapach twoich stóp.
▸ służyć jako środek przeciwbólowy na ból zęba – przyłóż do bolącego miejsca wcześniej zaparzoną torebkę herbaty i lekko przygryź. Herbata ma działanie antybakteryjne i jednocześnie złagodzi obrzęk oraz ból.
▸ służyć jako środek do mycia luster – umyć tak lustro, aby nie pozostały na nim smugi to nie lada wyczyn. Napar z herbaty pozwoli ci dokładnie umyć lustro bez pozostawiania śladów i nada mu jasność i blask.
▸ służyć jako środek na mszyce – zalej dwie torebki herbaty wrzącą wodą, a gdy napar przestygnie polej nim roślinę, na której zauważyłeś mszyce. Te pasożyty wyjątkowo nie lubią zapachu herbaty.
▸ pomóc umyć tłuste plamy – herbata doskonale sprawdza się jako odtłuszczacz. Namocz tłuste naczynie w wodzie, w której pływa 4-5 torebek wcześniej zaparzonej herbaty. Być może tłuszcz nie zniknie sam, ale będzie można go dużo szybciej usunąć.
▸ zniwelować zapach z kuwety – wrzuć do kuwety 5-6 torebek suchej herbaty, a zapach powinien zniknąć. Herbata wciągnie go niczym profesjonalny środek ze sklepu.
A w upalne dni zimny dzbanek dobrej herbaty doskonale ugasi pragnienie. Herbatę możesz zaparzyć rano, dodaj do niej sok malinowy, cytrynę lub inne ulubione dodatki, tak aby popołudniu była zimna. Możesz też włożyć ją do lodówki lub dodać kilka kostek lodu. Zimna herbata doskonale sprawdzi się jako zastępstwo za niezdrowe, słodzone, gazowane napoje. Zdaniem wielu naukowców latem powinno pić się ciepłą herbatę, gdyż wspomaga proces pocenia, a ten z kolei ochładza nasz organizm. Sztuczka ta jest znana w krajach arabskich, a także w Rosji czy Kazachstanie. Na zakończenie warto wspomnieć, że mocna, czarna herbata, zabezpiecza przed chorobami krążenia, serca, niewydolnością mózgu, kłopotami z zapaleniem śluzówki, a nawet przed grypą.
MK
Comments (0)