O tym mówiło się w 2019 roku
O tym mówiło się w 2019 roku
Tragedia podczas WOŚP, płonąca Amazonia, konflikty polityczne, Brexit, spotkania na szczycie oraz przywódców USA i Korei Płn. – tak wyglądał rok 2019. Przeżyjmy to jeszcze raz.
Polska
Śmierć Pawła Adamowicza – 13 stycznia, podczas finału 27. edycji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, na scenie, w trakcie akcji “Światełko do nieba” został zaatakowany nożem prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Prezydent zmarł. Sprawcą okazał się 27-letni Stefan W. który do dziś przebywa w areszcie śledczym. Nie wiadomo, czy stanie przed sądem – o tym zadecyduje zespół biegłych lekarzy psychiatrów oraz psychologów, którzy mają ponownie zbadać poczytalność zamachowca.
Zmarł Jan Olszewski – 7 lutego w wieku 88 lat w Warszawie zmarł Jan Olszewski. W latach 1991-1992 pełnił funkcję premiera, a jego rząd był pierwszym rządem w III Rzeczypospolitej wybranym w pełni wolnych wyborach.
Euro wybory – 26 maja odbyły się wybory do Parlamentu Europejskiego. Zdecydowanie zwyciężyło w nich Prawo i Sprawiedliwość. Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Europejska, a na trzecim Wiosna. Frekwencja w tych wyborach wyniosła 45,68 proc. Najwyższym indywidualnym poparciem cieszyła się Beata Szydło.
Rozszerzenie programu “Rodzina 500 plus” – od 1 lipca ruszył rozszerzony program “Rodzina 500 plus”, który zakłada przyznanie świadczenia wszystkim dzieciom do 18 lat, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę.
Afera Banasia – 21 września TVN poinformował, że były minister finansów i nowy szef Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś zaniżał w oświadczeniach majątkowych dochody z wynajmu kamienicy w Krakowie, mowa była także o powiązaniach ze stręczycielami wynajmującymi w kamienicy pokoje na godziny.
Ruch bezwizowy – 11 listopada Polska dołączyła do amerykańskiego programu ruchu bezwizowego (Visa Waiver Program, VWP).
Tusk szefem Europejskiej Partii Ludowej – w listopadzie były premier Polski i lider Platformy Obywatelskiej, Donald Tusk został wybrany na szefa Europejskiej Partii Ludowej.
Nobel dla Olgi Tokarczuk – Akademia Szwedzka 10 października ogłosiła laureatów literackiej Nagrody Nobla za rok 2018 i 2019 – uhonorowani zostali Olga Tokarczuk i Austriak Peter Handke. Złoty medal i dyplom z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa polska pisarka odebrała w grudniu. Olga Tokarczuk została piątym Polakiem, któremu przyznano literackiego Nobla – wcześniej tę nagrodę otrzymali Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz i Wisława Szymborska.
Wygrana w Eurowizji Junior – Wiktoria “Viki” Gabor reprezentująca Polskę zwyciężyła 24 listopada w Gliwicach w konkursie Eurowizji Junior. Zaśpiewała piosenkę z ekologicznym przesłaniem pt. “Superhero”.
Świat
Pożary w Amazonii – niemal przez cały rok 2019 strażacy walczyli z pożarami lasów deszczowych w Amazonii, które produkują 20 procent tlenu całego świata.
Pożar katedry Notre-Dame – doszło do niego 15 kwietnia i trwał 2 dni. Katedra została podpalona przez nieuwagę. W ciągu dwóch dni udało się zebrać 800 mln euro jej odbudowę. Prace remontowe trwają do dziś.
Zełenski prezydentem Ukrainy – showman telewizyjny Wołodymyr Zełenski zwyciężył w II turze wyborów prezydenckich na Ukrainie. Pokonał urzędującego prezydenta Petro Poroszenkę.
Spotkanie Trumpa i Kim Dzong Una – 30 czerwca doszło w strefie zdemilitaryzowanej na granicy pomiędzy Koreami do spotkania prezydenta USA – Donalda Trumpa z przywódcą Korei Północnej, Kim Dzong Unem. Po raz pierwszy urzędujący amerykański prezydent przekroczył granicę między dwoma Koreami w Panmundżom. Kim Dzong Un na chwilę przeszedł na południową stronę granicy.
Ursula von der Leyen szefową KE – szczyt UE nominował Niemkę Ursulę von der Leyen na szefową Komisji Europejskiej, a premiera Belgii Charlesa Michela wybrał na przewodniczącego Rady Europejskiej.
Śmierć Chiraca – 26 września w wieku 86 lat zmarł były prezydent Francji Jacques Chirac. Sprawował najwyższy urząd w państwie francuskim przez dwie kadencje, w latach 1995-2007.
Dyskwalifikacja Rosji – 9 grudnia Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) podała informację, o zdyskwalifikowaniu rosyjskich sportowców. Nie będą mogli oni wziąć udziału w letniej olimpiadzie w Tokio w 2020 r. i zimowej w Pekinie w 2022 r. To kara za wielką aferę dopingową.
Człowiek Roku tygodnika TIME – Greta Thunberg – 10 grudnia gazeta umieściła na swojej okładce człowieka roku i została nią nastolatka ze Szwecji, ikona ekologicznych ruchów walczących z katastrofą klimatyczną.
Trump postawiony w stan oskarżenia – w grudniu po raz trzeci w historii USA Izba Reprezentantów przegłosowała artykuły impeachmentu prezydenta Stanów Zjednoczonych. Tym samym Donald Trump został postawiony w stan oskarżenia.