Objawy, których nie możesz lekceważyć!
Objawy, których nie możesz lekceważyć!
Panie i Panowie! Wszystkim nam wydaje się, że jesteśmy niezniszczalni, szczególnie w młodszym wieku. Nie dbamy o siebie wręcz wykorzystujemy nasze ciało i organizm do granic możliwości myśląc, że jesteśmy ponad choroby. Nie zwracamy uwagi na setki sygnałów jakie nasz wymęczony organizm wysyła nam każdego dnia. Niektóre z nich mogą zwiastować poważne kłopoty ze zdrowiem. Dowiedz się, jak je odróżnić od tych niegroźnych i zadbaj o siebie.
- Nieświeży oddech
Zrób test: umyj zęby bez pasty i powąchaj szczoteczkę lub wysuń język, potrzyj jego tylną część i powąchaj palec. Jeśli zapach pozostawia wiele do życzenia, zacznij od wizyty u dentysty. Nieświeży oddech to najczęściej efekt rozwijającej się próchnicy. Winne może być też nadmierne wysuszenie śluzówki jamy ustnej (zdarza się, gdy dużo przebywasz w klimatyzowanym, ciepłym pomieszczeniu). Wówczas staraj się dużo pić, a kłopoty powinny same minąć.
Ważne! Jeśli domowe metody zawodzą, poradź się lekarza. Powodem nieświeżego oddechu mogą być: zapalenie zatok, refluks żołądkowo-przełykowy, zaburzenia hormonalne.
- Swędzenie
Czujesz pieczenie, swędzenie w intymnym miejscu, a wydzielina z pochwy zmieniła wygląd? To infekcja intymna. Możesz zastosować nasiadówki z kory dębu lub rumianku. Kup w aptece globulki z pałeczkami kwasu mlekowego i zastosuj je na noc. Dzięki nim w pochwie zapanuje kwaśne środowisko, którego nie lubią zarazki. Jeśli dolegliwości nie ustąpią po upływie doby lub są silne, odwiedź ginekologa.
Ważne! Nawracające infekcje dróg rodnych mogą sugerować cukrzycę.
- Krew w czasie wypróżniania
Najpierw przekonaj się, czy to na pewno krew. Cierpisz na zaparcia? Jeśli tak, to mamy winowajcę – często pod wpływem wysiłku w czasie wypróżniania pęka małe naczynko krwionośne i pojawia się krew. Wystarczy, że zmienisz dietę, zaczniesz się więcej ruszać i pić wodę, a kłopoty miną. Jeśli jednak krwawienia będą się powtarzać, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.
Ważne! Przyczyną krwawienia mogą być hemoroidy, polipy jelita grubego lub uchyłki okrężnicy. Nie lekceważ tego objawu, bo krew w kale może świadczyć także o nowotworze jelita.
- Skurcze łydek
Choć dość rzadko zwiastują poważne problemy, potrafią dać się mocno we znaki. Zwykle świadczą o niedoborze magnezu lub innych pierwiastków. Dlatego jedz więcej produktów obfitujących w magnez (np. pełnoziarnistego pieczywa, grubych kasz) lub kup w aptece preparat magnezu z witaminą B. Być może kłopoty miną. Jeśli zaś skurcze nasilają się po dłuższym staniu, a skórę nóg “zdobią” fioletowe pajączki, masz problem z żyłami. Staraj się unikać stania, noszenia szpilek, a gdy musisz długo siedzieć, wstawaj co pół godziny, pospaceruj w miejscu, zrób kilka przysiadów. Gdy tylko jest okazja, siadaj z uniesionymi nogami. Możesz też smarować nogi maścią z wyciągiem z kasztanowca.
Ważne! Warto skonsultować się z lekarzem, aby wykluczył niedobory ważnych składników: minerałów lub witamin. Jeśli masz uczucie, że drętwieniu łydek towarzyszy męczący przymus poruszania nogami, powodem dolegliwości może być tzw. zespół niespokojnych nóg (można go leczyć!).
- Obrzęki
To nadmierne gromadzenie się płynu w tkankach. Może być skutkiem soli, która zatrzymuje wodę w organizmie. Wtedy wystarczy ograniczyć spożycie soli. Obrzęki bywają też efektem zmęczenia. Wtedy lokalizują się w okolicach kostek nóg (jeśli np. długo stoimy) lub oczu (tak bywa z powodu niewyspania).
Ważne! Nie lekceważ obrzęków nóg, jeśli nie znikają mimo wypoczynku – mogą świadczyć o kłopotach z krążeniem. Koniecznie wybierz się do lekarza, jeśli masz opuchnięte i bolące stawy, oraz wtedy, gdy obrzęk lokalizuje się na szyi (może oznaczać chorobę tarczycy). Obrzęk oczu może też sugerować chorobę nerek lub zaburzenia pracy tarczycy.
- Chrypka
Nie jest niczym nadzwyczajnym w czasie infekcji. Jeśli jednak przeziębienie mija, a ty nadal nie odzyskałaś głosu, sprawa może być poważna. Chrypka, która nie mija po dwóch tygodniach, wymaga konsultacji lekarza! Zanim się do niego dostaniesz, płucz gardło naparem z szałwii lub rozgryź dwa razy dziennie kapsułkę z witaminami A+E. Powstrzymaj się też od palenia papierosów! Staraj się mówić normalnym głosem – szept bardzo męczy struny głosowe.
Ważne! Przedłużającą się chrypkę mogą powodować: alergia, zapalenie krtani, niedoczynność tarczycy, polipy, guzki śpiewacze lub brodawczaki krtani oraz cofająca się do przełyku treść żołądkowa. Jeśli pracujesz głosem, chrypka może być wynikiem przemęczenia. Niezbędny jest wówczas odpoczynek i rehabilitacja. Niestety, chrypka bywa też głównym objawem raka krtani. Choroba występuje głównie (ale nie tylko!) u palaczy.
Siwa
Comments (0)