Obrzęd błogosławieństwa pokarmów na stół wielkanocny
Obrzęd błogosławieństwa pokarmów na stół wielkanocny
W związku z pandemią koronawirusa i zakazem organizowania zgromadzeń, w tym roku wszystkie obchody Wielkiej Nocy przybierają nowy charakter. Msze św. odbędą się bez udziału wiernych w kościele, ale będą transmitowane online, a poświęcenia pokarmów na wielkanocny stół dokonać powinien gospodarz domu.
Obrzęd błogosławieństwa może się odbyć w domu w poranek Wielkanocny, bezpośrednio przed wspólnym śniadaniem. Na stole nakrytym białym odświętnym obrusem i udekorowanym elementami roślinnymi (np. kwiaty, bukszpan, …), umieszcza się świecę, Pismo święte oraz można ustawić figurkę Chrystusa zmartwychwstałego lub symbol Chrystusa – baranka, a także wszystkie pokarmy, które mają być pobłogosławione. Wokół stołu gromadzą się wszyscy domownicy stojąc. Ojciec rodziny lub inny przewodniczący obrzędowi zapala świecę umieszczoną na stole i mówi:
W imię Ojca i Syna, † i Ducha Świętego.
Wszyscy odpowiadają:
Amen.
Następnie Ojciec lub przewodniczący rodziny mówi:
Chrystus prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.
Wszyscy odpowiadają:
Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.
Ktoś z rodziny odczytuje fragment z Pisma św. mówiąc:
Słowa Ewangelii według świętego Mateusza (Mt 6, 25a, 32b-33).
Wszyscy odpowiadają:
Chwała Tobie, Panie.
Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”.
Na koniec czytający mówi:
Oto Słowo Pańskie.
Wszyscy odpowiadają:
Chwała Tobie, Chryste.
Przewodniczący inicjuje modlitwę prośby i mówi:
Módlmy się teraz do Boga w naszych sprawach, a także sprawach Kościoła i świata:
- Módlmy się za cierpiących głód, aby doświadczyli pomocy bogatszych od nich, i za nas, byśmy byli wdzięczni Bogu za pożywienie oraz pamiętali o codziennym dbaniu o życie duchowe.
Po każdym wezwaniu dodaje:
Ciebie prosimy.
Wszyscy odpowiadają:
Wysłuchaj nas, Panie.
- Módlmy się za rządzących państwami, aby dbali o dobro wspólne, o chorych, pokrzywdzonych i ubogich.
- Módlmy się za wszystkich naszych rodaków, za ludzi starszych i osamotnionych, aby nadchodzące święta, aby dzięki dobroci sąsiadów i bliskich, spędzali we wzajemnej zgodzie i trzeźwości.
- Módlmy się za naszych bliskich zmarłych (można ich wymienić), a także za wszystkich zmarłych o których nikt nie pamięta.
Można dodać też własne intencje, np. każdy kto chce może wypowiedzieć własne prośby. Prowadzący odczytuje modlitwę nad pokarmami.
Panie Jezu Chryste, Ty w dzień przed męką i śmiercią poleciłeś uczniom przygotować paschalną wieczerzę, w dniu zmartwychwstania przyjąłeś zaproszenie dwóch uczniów i zasiadłeś z nimi do stołu, a późnym wieczorem przyszedłeś do Apostołów, aby wraz z nimi spożyć posiłek.
Prosimy Cię, pozwól nam z wiarą przeżywać Twoją obecność podczas tego posiłku, abyśmy mogli się radować udziałem w Twoim zmartwychwstaniu.
Chlebie żywy, który zstąpiłeś z nieba i w Komunii Świętej dajesz życie światu, pobłogosław wszelkie świąteczne pieczywo na pamiątkę chleba, którym nakarmiłeś słuchających Ciebie wytrwale na pustkowiu i który wziąłeś w swoje święte i czcigodne ręce, aby go przemienić w swoje Ciało.
Baranku Boży, Ty zwyciężyłeś zło i obmyłeś świat z grzechów, pobłogosław to mięso, wędliny i wszelkie pokarmy, które będziemy jedli na pamiątkę baranka paschalnego i świątecznych potraw, jakie Ty spożyłeś z Apostołami podczas Ostatniej Wieczerzy.
Pobłogosław także naszą sól, aby chroniła nas od zepsucia; pobłogosław te jajka, znak nowego życia, abyśmy dzieląc się nimi w gronie rodziny, bliskich i gości, mogli się także dzielić wzajemnie radością z tego, że jesteś z nami.
Pozwól nam wszystkim dojść do Twojej wiecznej uczty w domu Ojca, gdzie żyjesz i królujesz na wieki wieków.
Wszyscy odpowiadają:
Amen.
Prowadzący na zakończenie może pokropić pokarmy wodą święconą.
Jeśli bezpośrednio po błogosławieństwie rozpoczyna się śniadanie, można na początku podzielić się jajkiem. Wówczas ojciec rodziny lub przewodniczący rozdziela każdemu przygotowane pokrojone jajka i następuje dzielenie się nimi przez wszystkich członków rodziny, składając sobie życzenia, przede wszystkim zdrowia duchowego i dalszego trwania i życia w przyjaźni z Bogiem, podobnie jak podczas świąt Bożego Narodzenia. Następnie rozpoczyna się uroczyste śniadanie.
Jeśli nie na dzielenia się jajkiem, od razu rozpoczyna się uroczyste śniadanie. Na zakończenie posiłku ojciec rodziny odmawia modlitwę:
Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.
Wszyscy odpowiadają:
Amen.
oprac. ks. Krzysztof Stąpor mic
Góra Kalwaria, marzec 2020 r.