Dziś o Piżmianie słów kilka – czyli okra na talerzu
Dziś o Piżmianie słów kilka – czyli okra na talerzu
Piżmian, czyli okra na talerzu!
Że o czym? To się je? Otóż za pewne wszyscy słyszeli o popularnej roślinie, szczególnie na południowym-wschodzie Stanów Zjednoczonych, o nazwie okra. Piżmian jadalny to nic innego jak szlamowata okra.
Nazywny również palcem damy, ze względu na swój wygląd, uprawiany jest głównie w Południowej Azji, Etiopii oraz Zachodniej Afryce. Do USA trafiła najprawdopodobniej z Afryki na początku XVIII wieku.
Roślina osiąga do czterech metrów wysokości. Jej kwiaty mają kolor kremowo – beżowy a liście wyglądaj jak bardzo długie dłonie Jadalną częścią rośliny są zielone, siemio- i ośmiokątne owoce pokryte meszkiem.
Pomimo tego, że jest mało znanym warzywem, trochę netypowo wyglądającym i pachnącym warto dodać je do naszego menu, gdyż jest bogatym źródłem wielu wartościowych składników mineralnych, witamin i kwasów omega6 iomega9.
Warzywo to szczególnie jest polecane kobietom w ciąży ze względu na wysoki poziom kwasu foliowego w nim zawarty. Okra zawiera również duże złoża witaminy C, magnezu, pektyny, karotenoidów oraz luteiny, ogromnie ważnej dla prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku. Karotenoidy chronią nasz organizm przed zaćmą i zwyrodnieniami oka. Ciekawostką jest, że należą one do prekursorów witaminy A, zaliczanej do witaminy młodości. Jej stymulujące działanie zmniejsza pojawiające się wraz z procesem starzenia się zmarszczki. Pektyny to nic innego jak zdrowa galaretka regulująca poziom złego cholesterolu, kwasów żółciowych jaki i pracę jelit. Piżmian jadalny chroni przed chorobami przewodu pokarmowego, szczególnie wrzodami żołądka. W okry nasionach znajdują się kwasy tłuszczowe omega 9 i 6.
Warzywo to szczególnie jest polecane kobietom w ciąży ze względu na wysoki poziom kwasu foliowego w nim zawarty.
Okra zawiera również duże złoża witaminy C, magnezu, pektyny, karotenoidów oraz luteiny, ogromnie ważnej dla prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku. Karotenoidy chronią nasz organizm przed zaćmą i zwyrodnieniami oka. Zmniejszają również ryzyko rozwinięcia się nowotworów. Ciekawostka jest, że należą one do prekursorów witaminy A, zaliczanej do witamin młodości. Jej stymulujące działanie zmniejsza pojawiajace się wraz z procesem starzenia się zmarszczki. Pektyny to nic innego jak zdrowa galaretka regulujaca poziom złego cholesterolu, kwasów żółciowych jak i pracę jelit. Piżmian jadalny chroni przed chorobami przewodu pokarmowego, szczególnie wrzodami żołądka. W nasionach okry znajdują się kwasy tłuszczowe omega 9 i 6.
To zielone warzywo jest również niskokaloryczne. W 100 jego gramach znajduje się tylko 65 kalorii.
Okrę gotuje się, smaży, a jej nasiona praży na patelni.
Ze względu na to, że jest ona niezbyt trwałym warzywem nie powinno się jej przechowywać zbyt długo. Jeśli już musisz to do 48 godzin w lodówce w plastikowej torebce. Po tym czasie zacznie więdnąć i zmieniać kolor.
Palec Damy, bo takie imię również to warzywo posiada, jest także super samozagęszczaczem, a to dzięki naturalnemu śluzowi w nim zawartym.
Przed ugotowaniem pamiętaj, aby odkroić ogonek okry i dobrze, najlepiej szczoteczką do zębów, umyć usuwając wszystkie włoski z powierzchi warzywa.
Przepisy z okrą w roli głównej
Duszona okra z pomidorami
1 łyżeczka oleju
1/2 cup cebuli, pokrojonej w kostkę
1 funt okry, w całości
1/2 łyżeczki cukru
1/2 łyżeczki soli
1/4 łyżeczki pieprzu
1 duża puszka pomidorów, pokrojonych w kostkę
• Podgrzej olej na patelni.
• Dodaj cebulę, delikatnie podsmażając (nie doprowadź, aby cebula zabarwiła się na brązowo)
• Dodaj okrę i resztę składników.
• Gotuj pod przykryciem przez około 20 minut.
Okra po kreolsku
1 łyżeczka masła
3 kawałki bekonu
16 uncjowe opakowanie mrożonej okry
1 duża puszka pomidorów, pokrojonych w kostkę
1 cup mrożonej kukurydzy
1/2 cup wody
2 łyżeczki przyprawy kreolskiej
Sól, pieprz czarny i cayenne do smaku
• Rozpuść masło w wysokim garnku.
• Na rozgrzanym maśle upiecz bekon.
• Upieczony bekon pokroj na małe kawałki.
• Do garnka po bekonie włóż pozostałe składniki.
• Podpiekaj przez około 5 minut.
• Gotuj przez kolejne 15-20 minut pod przykryciem.
• Na talerzu posyp upieczonym uprzednio bekonem.
Podawaj z ryżem i piersią z kurczaka lub krewetkami.
jj
Comments (0)