Oleje w naszej kuchni
Oleje w naszej kuchni
Bogaty wybór olejów w sklepach nasuwa nam pytanie, który z nich jest najlepszy i najzdrowszy. Sami eksperci nie mogą się jednogłośnie zdecydować, który z olejów jest tym idealnym.
Oto lista najpopularniejszych olejów.
Oliwa z oliwek
Specjaliści od żywienia i gotowania uważają go za uniwersalny i jeden ze zdrowszych olei do gotowania i spożycia. Koniecznie musi być extra virgin, co oznacza, że oliwa nie jest rafinowana i jest z pierwszego tłoczenia. Wiele badań wykazuje pozytywny wpływ na serce. Nadaje się do smażenia w niskich i średnich temperaturach oraz jako sos do sałatek.
Olej kokosowy
Zawiera dużo tłuszczów nasyconych i z tego powodu wielu ekspertów zaleca ograniczenie jego spożycia. Tłuszcze nienasycone mogą być zdrowszą opcją do wykorzystania podczas gotowania lub smażenia w wysokiej temperaturze, gdyż są bardziej stabilne i mniej podatne na rozpad i dymienie.
Olej rzepakowy
Tłoczony na zimno zawiera najmniej z olejów tłuszczów nasyconych, a proporcja nienasyconych kwasów tłuszczowych występuje w idealnych proporcjach. Co z kolei wpływa na obniżenie cholesterolu i wspomaga wydalanie złego cholesterolu z organizmu. Nadaje się do gotowania i smażenia w wysokiej temperaturze. Niestety na rynku jest dużo oleju rzepakowego silnie przetworzonego o mniejszej ilości składników odżywczych.
Olej roślinny
Nazwa odnosi się do dowolnego oleju pochodzenia roślinnego. Większość dostępnych na rynku olei roślinnych to mieszanka olejów rzepakowych, kukurydzianych, sojowych, szafranowych, palmowych i słonecznikowych. Oleje te są rafinowane i przetwarzane, co oznacza, że nie mają smaku, ale także składników odżywczych.
Olej z awokado
Może być użyty do smażenia i gotowania w wysokich temperaturach. Jest jednym z olei o najwyższej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych i witamin E.
Olej słonecznikowy
Nierafinowany ma temperaturę dymienia 1070C i nie należy go podgrzewać do tej temperatury. Zawiera dużą ilość kwasów tłuszczowych omega-6, a 1 łyżka zawiera 28 procent dziennego zapotrzebowania witaminy E.
Olej arachidowy
Można go rozgrzać do stosunkowo wysokiej temperatury. Usmażone na nim produkty zostaną szybko przygotowane i zachowają swoje właściwości odżywcze. Zalecany jest osobom będącym na diecie, gdyż przedłuża uczucie sytości.
Olej z orzecha włoskiego
Bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy E, A, K i witaminy z grupy B, biotynę. Dodatek do sałatek, sosów, ryżu, makaronu, naleśników, owoców i lodów, napojów kawowych. Nie nadaje się do smażenia, pod wpływem temperatur traci właściwości zdrowotne i gorzknieje.
Olej lniany
Jest bogaty w kwasy omega-3. Nie można go używać do smażenia lub gotowania. Należy go spożywać bez jakiejkolwiek obróbki termicznej. Przechowywany powinien być w lodówce.
Olej sezamowy
Ma charakterystyczny zapach i smak. Rzadko używa się go do smażenia, zazwyczaj dodaje się do gotowania lub przyprawienia już gotowej potrawy.
Barb