Operacja pod fałszywą flagą?
Operacja pod fałszywą flagą?
W 1962 roku w CIA powstał plan pod kryptonimem „Northwoods”. Zakładał on przeprowadzenie przez agenturę rządu amerykańskiego ataków terrorystycznych na własnym terytorium.
Miały one stworzyć publiczne poparcie dla planowanej wojny przeciwko Kubie. W ramach „operacji” przewidywano: zamieszki, porwania samolotów, zatopienie statku amerykańskiego i zamachy.
Za wszystko planowano obwinić Fidela Castro i tym samym dać pretekst dla Stanów Zjednoczonych do ataku na Kubę. Plan nigdy nie został oficjalnie zatwierdzony ani wykonany. Został ujawniony w latach 90. i od tego czasu zwolennicy teorii spiskowych nazywają tego typu tajne przedsięwzięcia „akcjami pod fałszywą flagą”.
Według oficjalnych informacji hazardzista i milioner Stephen Paddock samodzielnie zaplanował i urządził w Las Vegas krwawą łaźnię. Zabił w sumie 58 osób i ranił ponad 500. Zdaniem policji zabarykadował się on w hotelu Mandalay Bay w swoim luksusowym apartamencie. Po wybiciu szyb przez 8 minut strzelał do widzów odbywającego się nieopodal koncertu muzyki Country. Do dziś nie podano oficjalnego motywu, który skłonił Paddocka do bezprecedensowego ataku na bezbronny tłum.
Natychmiast rozpoczęła się zażarta dyskusja i spekulacje na temat ataku. Internet zawrzał. Zdaniem wielu Paddock nie działał sam, tylko w grupie i do tego na zlecenie jakiś bliżej nieokreślonych ciemnych sił. Internauci sugerują, że został przez kogoś ustawiony na zamach, miał wspólników, lub w ogóle padł ofiarą inscenizacji i ze strzelaniem do tłumu nie miał nic wspólnego.
O ile w internecie trwa dyskusja, o tyle w mediach głównego nurtu sprawa zaczyna przycichać, co można traktować jako naturalne zjawisko. Świat codziennie dostarcza nowych dramatycznych wydarzeń. Do dziś jednak nie znamy motywu sprawcy, jego poglądów politycznych i religijnych, i wielu innych aspektów mających związek z tym masowym morderstwem. Według zwolenników teorii spiskowych media na internecie są cenzurowane. Kasowane są np. na YouTube nagrania audio i video podważające oficjalną wersję wydarzeń. Ma to potwierdzać teorię, że „ktoś za tym stoi”.
Odkryto m.in., że Stephen Paddock przybył do hotelu Mandalay Bay nie 28 września, jak głosi oficjalna wersja, ale 25 września. Internetowcy zastanawiają się w jaki sposób Paddock wniósł do hotelowego pokoju cały arsenał broni? Na jednym z publikowanych zdjęć z pokoju Paddocka widać też notatkę przy jego zwłokach. W komunikacie policyjnym podano, że były tam obliczenia zamachowca dotyczące trajektorii pocisków. Reporterzy dochodzeniowi nie dowierzają temu. Padają pytania czy zamachowiec działał samodzielnie. Na samym początku policja spekulowała, że strzelców w Las Vegas było dwóch. Inny wątek: dzień wcześniej kamery kasyna zarejestrowały przechadzającego się Paddocka z kobietą. To dało powód do następnych spekulacji. Kim była partnerka towarzysząca zabójcy przed strzelaniną? Podejrzany prowadził bardzo bujne życie seksualne. W kasynach, w których mieszkał tygodniami, potrafił w jedną noc grając na pokerze video dokonać obrotu milionem dolarów. Przy okazji pobytu w kasynach korzystał z usług prostytutek.
Najbliższa przyjaciółka Paddocka z pochodzenia Filipinka według policji nie miała nic wspólnego z zamachem, ale internauci temu przeczą. Oliwy do ognia dolewa fakt, że na tydzień przed strzelaniną Paddock przelał na jej konto 100 tys. dolarów. Według autorów mających inny pogląd niż służby dochodzeniowe to właśnie na Filipinach, gdzie zamachowiec przebywał kilkakrotnie, mógł wejść w kontakt z organizacją terrorystyczną Abu Sayyaf, lojalną wobec państwa islamskiego (ISIS), a nawet przejść na islam. Państwo islamskie od razu wydało oświadczenie, że zamach dokonał: ich brat w wierze i w ich imieniu. Brzmi to mało wiarygodne. Państwo Islamskie, które już prawie nie istnieje, desperacko poszukuje rozgłosu w mediach.
Paddock podobno miał też sympatyzować z lewacką organizacją terrorystyczną Antifa znaną z rozrób w Europie. Pokazywane jest zdjęcie, gdzie widać go jako uczestnika protestu Antify przeciwko Trumpowi.
Zwolennicy teorii spiskowych najczęściej jako potencjalnych inspiratorów zamachu wskazują lewicę amerykańską oraz ludzi działających w ramach New World Order (nieformalnej organizacji dążącej do stworzenia jednego rządu światowego). Te spekulacje biorą się z przypuszczenia, iż Paddock był nie tylko sympatykiem Antify, ale znajdował się na liście członków Partii Demokratycznej, która po wygranej Donalda Trumpa straciła władzę w USA i być może przez prowokacje chce do niej powrócić.
Lewica traci wpływy na całym świecie i masowe morderstwo w Las Vegas, według zwolenników teorii spiskowych, było właśnie ich operacją pod „false flag”. Chodziło o odwrócenie uwagi opinii publicznej od tego co się dzieje na świecie, czyli fiaska ich polityki w Stanach Zjednoczonych i postępującego po Brexitcie rozpadu Unii Europejskiej.
Andrzej Rogalski