Opłatek poetów w Jezuickim Ośrodku Milenijnym
Opłatek poetów w Jezuickim Ośrodku Milenijnym
„Niech Wiara wypełni Wasze ludzkie serca
W domach rodzinnych i na poniewierce
Niechaj dobro zwycięża w imię miłości
By każdy spragniony doświadczył radości.”
Słowa wypowiedziane przez wiarę w widowisku „Odwiedziny Boga – Wiara Nadzieja Miłość” prezentowanym 15 stycznia 2017 roku w Auli Jana Pawła II w JOM , dla licznie zebranych wiernych i poetów przybyłych na opłatek poetycki.
To w styczniu odbywają się spotkania opłatkowe, dlatego też Zrzeszenie Literatów Polskich im. Jana Pawła II w dniu 15 stycznia wraz z teatrem wspólnotowym JOM, w którym biorą udział poeci, członkowie teatru „Rzepicha” i wierni JOM przygotowali i wystawili spektakl bożonarodzeniowy „Odwiedziny Boga, Wiara Nadzieja Miłość”, do scenariusza i w reżyserii autorki relacji.
Jasełka przygotowane z myślą o IV Polonijnym Orszaku Trzech Króli, którego organizatorami były dwie parafie: Św. Ferdynanda i Św. Władysława. Orszak Trzech Króli wszedł już do religijnych polskich wydarzeń w Chicago, można śmiało dodać, że włączają się Meksykanie i Amerykanie uczęszczający do obydwu parafii. Piękne wydarzenie w życiu polskiego kościoła na emigracji. Teatr „Rzepicha” po raz czwarty przygotował „Jasełka” na Orszak Trzech Króli w Chicago. Od pierwszego orszaku grupa teatralna pod duchową opieką o. Jerzego Karpińskiego SJ przygotowywała „Jasełka” jako oddzielne pięć spotkań nawiązujące do Bożego Narodzenia z przesłaniem Wiara Nadzieja Miłość. W tym roku również zaprezentowana sztuka miała na celu uświadomienie człowiekowi ogromnej miłości Boga do człowieka, pomimo zła i wielu grzechów jakie popełnia człowiek wobec bliźniego , Bóg go nie opuszcza.
Artyści w przedziale wiekowym od 7 do 65 roku życia, którzy wzięli udział w spektaklu dali dowód pięknej wiary w Chrystusa. Pierwszy występ odbył się 8 stycznia w sali parafialnej Św. Władysława, w dniu Orszaku Trzech Króli, dla uczestników orszaku.
Po raz drugi na scenie w Auli Jana Pawła II tydzień po Orszaku Trzech Króli .Przybyłych na opłatek powitał opiekun duchowy poetów i artystów o. Jerzy Karpiński SJ. Po występie wszyscy zebrani zostali zaproszeni na opłatkowe spotkanie do kawiarenki. Opłatek zawsze ma tą magiczną moc, że gromadzi przyjaciół, którzy składają sobie życzenia, śpiewają kolędy, darują sobie wszelkie nietakty.
Jedna z poetek, tym razem przyszła z akordeonem, aby zagrać do śpiewu kolędy, a była nią Barbara Pastucha. Popłynęła muzyka, a wraz z nią słowa pięknych kolęd „Do szopy, hej pasterze”, „Gdy śliczna Panna” i wiele więcej, bowiem zebrani rozśpiewali się w rytm akordeonu. Cieszymy się ogromnie, że w naszej grupie literackiej są uzdolnieni plastycy, fotograficy i z wielu innych dziedzinach o których kilkakrotnie już pisałam. W kawiarence zebrali się poeci, członkowie teatru, stali bywalcy naszych wieczorów poezji.
Po połamaniu się opłatkiem poeci czytali swoje wiersze nawiązujące do Bożego Narodzenia, a wśród nich Anna Waluś Sikoń, Maria Madetko, Antoni Bosak, Janusz Kliś – poeta i plastyk, Maria Mili Purymska – poetka, malarka i fotografik, Elżbieta Oliwkiewicz Allen, Marianna Soroborska, Eleonora Trzpit, Jarzy Kowalewski, Elżbieta Idziak, Genowefa Kalembasa i wyżej wymieniona akordeonistka Barbara.
Na zakończenie fragment wiersza „Wigilijna noc” Marianny Marii Soroborskiej
(…) „ Tej nocy trzeba każdemu kruszynę opłatka odłamać
– jednemu powiedzieć – kocham Cię, drugiemu – dziękuję
i wybacz mi. Kruche jak opłatek są serca miłością
przepełnione i tej nocy wigilijnej szczerze wyjawione.
W świątyniach, w domach naszych śpiewajmy wesoło
gloria, gloria, gloria in exelsis Deo”
Alina Szymczyk Fot: Ryszard Siek