Opóźnić starzenie mózgu
Opóźnić starzenie mózgu
Normalne starzenie się mózgu zaczyna się około 65 roku życia. Zazwyczaj objawia się zaburzeniami pamięci związanymi z wiekiem, problemami z koncentracją, odnalezieniem właściwego słowa lub nazwiska, trudnościami z przyswajaniem nowych informacji.
Większość osób lepiej pamięta wydarzenia z młodości niż to, co działo się kilka dni temu. Naukowcy dowiedli, że mózg osoby starszej może tracić do 10 tys neuronów dziennie. Obumierają, ale także pogarszają się ich połączenia, co skutkuje spowolnieniem przekazywanych i odbieranych komunikatów. Ale niestety, symptomy te zauważalne są także u 50-latków.
Co więc zrobić, by opóźnić starzenie się mózgu.
Przyczyn wczesnego strzenia się jest wiele: niezdrowa dieta, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, silny i przewlekły stres, brak ruchu i uregulowanych godzin snu oraz choroby takie jak cukrzyca i nadciśnienie tętnicze.
Kiedy mózg nie otrzymuje odpowiedniego wsparcia do wydzielania neuroprzekaźników, jego funkcje ulegają zakłóceniu i starzeje się szybciej niż powinien. Ma to najwięszy wpływ na funkcje poznawcze: myślenie i rozumienie, a więc na tzw. pamięć operacyjną (roboczą). Ten rodzaj pamięci pozwala nam na aktywne wykorzystanie zbieranych, nowych informacji. Nie musi to być jednak proces nieodwracalny, ponieważ układ nerwowy ulega regeneracji. Wiele zależy od naszej diety i aktywności fizycznej, które poprawiają jasność umysłu.
Co potrzebne jest do lepszego funkcjonowania mózgu:
* Witaminy z grupy B – zwłaszcza cholina (witamina B4) i niacyna (witamina B3 lub PP) są odpowiedzialne za sprawne funkcjonowanie układu nerwowego.
* Lecytyna – najlepsze źródło choliny potrzebne do powstania neuroprzekaźników.
* Żelazo – nośnik tlenu.
* Cynk – jego duże ilości odnaleziono w mózgach geniuszy.
* Magnez – niezbędny do produkcji enzymów współpracujących z witaminami B1 i B6.
Potas – poprawia dotlenienie mózgu.
Fosfor – poprawia nastrój, zwiększa inteligencję.
Kwas linolowy (CLA) – zwiększa koncentrację.
Program 3 tygodnie dla mózgu:
1 Pierwszy tydzień
Zacznij od zmian w diecie. Zacznij lepiej się odżywiać dodając produkty wspomagające działanie mózgu np. siemię lniane, dynię, orzechy, winogrona, śliwki, żeń-szeń, tłuste ryby.
2 Drugi tydzień
Ureguluj godziny swojej aktywności, a zwłaszcza wysypiaj się. Jeżeli to możliwe kładź się około 11 pm i wstawaj około 7 am. Utrzymaj bystrość umysłu poprzez rozpoczęcie nauki czegoś nowego np. obcego języka lub umiejętności.
3 Trzeci tydzień
Znajdź czas na takie zajęcia, które stymulują mózg jak krzyżówki, szachy, warcaby, gry planszowe, tańce, ogrodnictwo, grę na instrumencie. Spaceruj jak najwięcej – ruch pobudza tworzenie nowych połączeń neuronalnych.
Koktajl dr Marka Bardadyna
Zmiksuj szklankę napoju sojowego o smaku wanilii (ewentulanie jogurtu waniliowego), dodaj banana, 3 kawałki gorzkiej czekolady, 1 łyżkę kakao, 2 łyżeczki migdałów, 1 łyżeczkę kiełków pszenicy lub zarodków pszennych. Koktajl pij raz dziennie zamiast posiłku.
IB