Kartka z historii – Fi*t Stalina
Kartka z historii – Fi*t Stalina
„dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego”
21 kwietnia 1952
Zatwierdzono projekt architektoniczny Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.
Oj jakaż wspaniała była przyjaźń polsko-radziecka.
Dwa bratnie narody według oficjalnej propagandy wspierały się we wszystkim – zwłaszcza w wypełnianiu dyrektyw Kremla. Poza tym jeszcze do tej pory w wielu miejscach w Polsce możemy odnaleźć ślady tego wspaniałego braterstwa.
Najbardziej widoczny jest chyba „dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego”, czyli Pałac Kultury i Nauki w Warszawie projektu radzieckiego architekta Lwa Rudniewa. Inspiracją dla projektu były moskiewskie drapacze chmur (nota bene inspirowane wieżowcami art deco zachodniego wroga, Ameryki). Z ustaleniem wysokości budynku wiąże się ciekawa historia: podobno rosyjscy i polscy architekci zebrali się w rejonie mostu Śląsko-Dąbrowskiego na prawym brzegu Wisły, przez radio kontaktowali się z pilotem samolotu latającym nad budynkiem, do którego przyczepiony był czerwony balonik wskazujący wysokość budynku. Po okrzykach polskich architektów „Wyżej!, Wyżej!” ostatecznie ustalono, że główna wieża będzie miała 120 m, a wieżyczka 160 m plus iglica 230 m. Według legendy miejskiej w fundamentach wieżowca zamurowano 16 pracowników, którzy zginęli podczas prac budowniczych.
Polacy od początku nie pałali miłością do tej budowli, zwłaszcza że nosiła imię pomysłodawcy Józefa Stalina (dziś napis ten jest przysłonięty).
Z jej tarasu na 30 piętrze samobójstwo popełniło aż 8 osób. I pomimo, że w 2007 roku PKiN został wpisany do rejestru zabytków i stał się niekwestionowanym symbolem stolicy. Warszawiacy nazywają go pieszczotliwie „f…em Stalina”.
Comments (0)