Pasjonaci są wśród nas
Pasjonaci są wśród nas
Kto ma pasję, lubi swoją pracę, szuka nowych rozwiązań, przetrwa w niepogorszonym stanie nawet odosobnienie, kwarantannę. Kto przetrwa, nie ma czasu na myślenie o pokonywaniu nudy, bo po prostu jej nie ma.
W jednej z licznych polonijnych szkół języka polskiego i kultury w Wietrznym Mieście udaje się zachęcić dzieci do poznawania świata. Rozbudzić ciekawość, wskazać narzędzia tych poszukiwań to zadanie ambitnych nauczycieli. Przyda się potem odrobina aplauzu, uznania, życzliwej rady, bez czego nie ma edukacji. Muzycy zaczynają od siebie, czarują na ekranach światem dźwięków, pokazują, jak je zapisać, odtworzyć, jak przeżywać, aby coś zyskiwać, nie tracić wiary w siebie. Podobnie plastycy.
W polonijnej szkole im. Zbigniewa Herberta dzieci i młodzież uważnie analizowały arcydzieła dawnego malarstwa i zachwyciły się. Kto ma ochotę i dostęp do zbiorów online, ten rozbudzi zainteresowania, odkryje piękno na obrazach dawnych mistrzów. Może nawet znajdzie odpowiedź na pytanie czy świat zaczął się od sms-a, komputera i elektroniki? Dziewczęta i chłopcy pod kierunkiem pani nauczycielki, pasjonatki sztuki przebrali się, ucharakteryzowali, aranżując do zdjęć postacie z obrazów takich mistrzów, jak: Leonardo da Vinci, Jan Matejko, Jan Vermeer. Obraz mistrza Vermeera: Dziewczyna z perłą, nazywany holenderską Moną Lisą inspiruje od lat nie tylko artystów. Dziewczynę z perłą znamy z filmu Petera Webbera i kreacji Scarlet Johansson. Kto znajduje ukojenie w sztuce, ten nigdy nie będzie samotny. Na zdjęciach można porównać prace uczniów z postaciami sprzed wieków. Zanim otworzą się możliwości, aby odwiedzić muzeum w Hadze i na własne oczy obejrzeć to i inne dzieła malarstwa, spójrzmy na prace naszych uczniów ze szkoły im. Zbigniewa Herberta.
Podczas pobytu w Polsce można odwiedzić Muzeum Narodowe w starym królewskim grodzie, w Krakowie, gdzie znajduje się Dama z łasiczką Leonarda da Vinci. Do poznawania twórczości dawnych mistrzów w niebanalnym stylu zachęca pani nauczycielka Kinga Pierwola-Truta. Na fotografii pozuje jako dama, może nie z łasiczką ani z gronostajem, ale z innym czworonogiem o białym, lśniącym umaszczeniu i czarnych oczach pudelka. Nauczyciele, podobnie jak rodzice wspierający dzieci w realizacji tych projektów zastanawiają się nad różnorodnością efektów czasowej izolacji. Czy młodzi tęsknią za szkołą, kolegami, panią lub panem? Na początek jesieni władze oświatowe Illinois zapowiadają powroty do szkół w klasycznym stylu, a więc w ławkach z nauczycielką. Tymczasem warto zaplanować wycieczkę, kamping w okolicy albo wirtualną podróż po galeriach świata.
Marta Blicharska,
wietrzneradio.com,
mail: bmz669@juno.com