Perystaltyka jelit
Perystaltyka jelit
Uczucie ciężkości, problemy z wypróżnianiem powiązane z niezdrową dietą i brakiem aktywności fizycznej na ogół zwiastują dolegliwość zwaną leniwymi jelitami.
Do najpowszechniejszych przyczyn powstania leniwych jelit należą nieprawidłowa dieta i brak ruchu. Niestety, żyjemy w czasach, w których nieprawidłowy tryb życia staje się normą, a teraz doszła jeszcze do tego kwarantanna i długotrwałe siedzenie przed ekranem tv lub komputera. Także nasza dieta pozostawia wiele do życzenia. Zamiast produktów bogatych w błonnik, w diecie znajdują się produkty bogate w tłuszcze i węglowodany.
Objawy zespołu leniwych jelit – początkowo to typowe dolegliwości gastryczne, takie jak wzdęcia, uczucie ciężkości, napięcie w obrębie jamy brzusznej, ogólna ociężałość i spowolnienie reakcji. Kolejnym typowym objawem są zaparcia, z czasem coraz częstsze. Efektem jest sięganie po środki przeczyszczające, które przynoszą ulgę, ale niestety krótkotrwałą. W dłuższej perspektywie jelita są coraz bardziej podrażnione i źle czuć się będziemy nawet po odpowiednio skomponowanym posiłku.
Aby poprawić pracę jelit, czyli perystaltykę powinniśmy pić więcej wody. Aby jelita dobrze wypełniły zadanie, potrzebują aż 10 litrów wody. Oczywiście nie musimy tyle pić w ciągu dnia. Wystarczy, jeżeli wypijamy 2 litry płynów dziennie.
Błonnik ułatwia i przyspiesza pracę jelit, zwiększa także objętość kału, co znacznie ułatwia wydalanie go. W codziennym menu nie może zabraknąć owoców i warzyw bogatych w błonnik, a także produktów pełnoziarnistych.
Można także sięgnąć po produkty przynoszące wręcz natychmiastową ulgę, znane już naszym babciom, tzw. domowe sposoby na wypróżnienie się, czyli śliwki suszone oraz kapusta kiszona i ogórki kiszone. Ważne jest by były to produkty kiszone – powstałe w procesie naturalnej fermentacji a nie kwaszone.
Usprawnienie pracy jelit może wymagać odbudowania naturalnej flory bakteryjnej. W tym celu warto sięgnąć po produkty zawierające naturalne probiotyki – zsiadłe mleko, naturalny jogurt, kefir, maślankę. Najlepiej, by produkty te nie zawierały dodatków cukru i owoców.
Poza tym warto sięgnąć po przyprawy i zioła sprzyjające poprawie pracy jelit. Są to: majeranek, imbir, bazylia, ziele angielskie, koper, natka pietruszki, liść laurowy, pieprz i koper.
Przy zespole jelita leniwego zdecydowanie powinniśmy unikać: tłustych i bogatych w węglowodany dań, fast foodów, dań smażonych w głębokim tłuszczu, słodkich napojów, słodyczy, alkoholi pitych w nadmiarze.
10 najlepszych produktów na leniwe jelita (oprócz wody) poprawiających perystaltykę to:
otręby pszenne
siemię lniane
nasiona roślin strączkowych
owoce – jabłka, cytrusy
suszone owoce – morele, rodzynki, figi, śliwki
kiszonki – ogórki i kapusta
mleczne napoje fermentowane
warzywa – brokuły, marchew, buraki
ziarna – migdały, dynia, słonecznik
przyprawy – imbir, czosnek
CONCILIO