Piękne stopy latem
Piękne stopy latem
Nasze stopy to podstawowy element układu ruchu. Narażone są na różne problemy, schorzenia i dolegliwości, które nie tylko sprawiają, że stopy brzydko i nieestetycznie wyglądają, ale również utrudniają normalne funkcjonowanie, a niejednokrotnie także przysparzają ogromnego bólu i prowadzą do dodatkowych, niepożądanych konsekwencji medycznych.
Codzienna pielęgnacja stóp nie powinna obejmować tylko ich dokładnego mycia wodą z mydłem oraz dokładnego wycierania do sucha, należy także stosować kosmetyki nawilżające, przeciwpotne, łagodzące uczucie zmęczenia stóp oraz zapobiegające grzybicy.
- Aby nasze stopy były piękne i zdrowe należy o nie odpowiednio zadbać, a więc regularnie wykonywać pedicure kosmetyczny lub w razie potrzeby leczniczy. Pedicure kosmetyczny polega przede wszystkim na pozbyciu się zgrubiałego naskórka, obcięciu, przypiłowaniu i pomalowaniu paznokci. Pedicure leczniczy to także usunięcie wszelkich nieprawidłowości w odpowiedni i bezpieczny sposób oraz dbałość o stopy pod kątem uniknięcia problemów zdrowotnych. Zaleca się go zwłaszcza osobom, u których problemy ze stopami są uwarunkowane genetycznie – tendencje do odcisków, modzeli, paznokci wrastających np. paznokcie rurkowate.
- Oczywiście najczęstszym problemem stóp są wrastające paznokcie. Występowanie tego schorzenia może być spowodowane nieprawidłowym obcinaniem paznokci, urazami paznokci i palców u stóp, noszeniem niewygodnego, zbyt małego i uciskającego obuwia, problemami z krążeniem w obrębie naczyń krwionośnych stopy, predyspozycjami genetycznymi i dziedziczonymi, zmianami ortopedycznymi w obrębie stopy oraz nadwagą i otyłością. Do typowych objawów wrastających paznokci należą: obrzęk, tkliwość, zaczerwienienie w obrębie wałów paznokciowych, ból początkowo przy dotyku, z czasem przechodzący w ból stały, stan zapalny. Wrastający paznokieć powinien być leczony przez specjalistę, ponieważ w przypadku zaniedbania tego problemu stan zapalny może prowadzić do zakażeń bakteryjnych i grzybiczych, zanokcicy i zapalenia kości.
- Bardzo często skarżymy się także na suchą skórę stóp. Nadmierna suchość skóry stóp oraz nadmierne jej rogowacenie najczęściej występuje tam, gdzie stopy są najbardziej obciążone, czyli na piętach, przy stawach palców oraz na zewnętrznej krawędzi podeszwy stopy. Spowodowane to może być nieodpowiednim obuwiem, predyspozycjami, zaburzeniami układu hormonalnego, współistniejącymi chorobami i deformacjami stóp. Aby zapanować nad nadmiernym rogowaceniem skóry i popękanymi piętami należy regularnie i prawidłowo dbać o stopy, usuwać zrogowaciałą skórę oraz nawilżać ją odpowiednimi kremami i maściami.
- Nadmierna potliwość stóp jest nie tylko uciążliwa, ale może prowadzić do dodatkowych dolegliwości, takich jak pękanie naskórka, stany zapalne czy nawet do rozwoju grzybic. Najważniejsza przy tym schorzeniu jest codzienna higiena, noszenie odpowiedniego obuwia wykonanego z naturalnych, przewiewnych materiałów, regularna pielęgnacja i usuwanie zrogowaciałego naskórka, stosowanie odpowiednich kosmetyków, unikanie potraw pikantnych, ostrych i tłustych, zwiększenie ilości warzyw i owoców w diecie.
- Grzybica stóp i paznokci to choroba zakaźna spowodowana zakażeniem grzybami, objawiająca się rumieniowatymi ogniskami z pęcherzami, najczęściej na podeszwie stóp i pomiędzy palcami. W pierwszym etapie to sucha, łuszcząca się i zaczerwieniona skóra, z czasem pomiędzy palcami i na podeszwie stóp powstają strupki i łuski. Towarzyszy temu swędzenie. Drugim rodzajem grzybicy jest grzybica paznokci, która dotyczy płytki paznokciowej i rozwija się jako między innymi wynik nieleczonej grzybicy stóp. Jeżeli grzybica zaczyna obejmować paznokcie stają się one żółte, kruche i łamliwe. Grzybicą można zarazić się na basenie, w saunie i w innych miejscach, w których ludzie chodzą bez butów i w których istnieją dobre miejsca do rozwoju grzybów, czyli jest ciepło i wilgotno.
- Pęcherze, otarcia i rany na stopach spowodowane są głównie nieodpowiednim, niedopasowanym obuwiem. Aby wyleczyć je należy stosować środki dezynfekujące, zabezpieczyć ranę opatrunkiem lub specjalnym plastrem.
CONCILIO
Comments (0)