Porady Porady Pielęgnacja przydomowego ogrodu jesienią

Pielęgnacja przydomowego ogrodu jesienią

PODZIEL SIĘ

Poniżej znajdziecie kilka praktycznych porad, które nie tylko podpowiedzą Wam jak dbać o przydomowe ogródki i trawniki, ale także wyjaśnią popularne przesądy.

Jesienią należy przestać kosić trawę
Tak długo jak trawa rośnie powinna być koszona, nawet jeżeli kalendarzowe lato już dawno się skończyło. Idealna wysokość trawnika zależy od klimatu, ale większość ekspertów zgadza się, że należy utrzymywać trawę o wysokości około 3 cali, a po ostatnim przycięciu w sezonie powinna wynosić od 1-1/4 cala do 1-1/2 cala wysokości. Dzięki temu łatwiej będzie usuwać opadające liście, które nie będą zabrudzały i zaśmiecały trwaników.
Wszystkie opadające liście muszą być usunięte
Tak, pozostawianie dużej warstwy liści powoduje, że w wilgotnych warunkach rozwijają się pleśń i grzyby, ale można też pozostałe (nie wszystkie) liście rozdrobnić. Nowoczesne kosiarki mają funkcję „mulch”, która tnie liście na kawałki.
Wszystkie prace ogrodnicze powinny być wykonane na wiosnę
Wiara, że wiosenne deszcze sprawią, że ziemia będzie bardziej miękka i ławiejsza do przekopywania i pracy powoduje, że jesienią nie robimy nic. A wtedy warto powyrywać uschnięte rośliny i zrobić wertykulację trawnika, aby zabezpieczyć go przed pleśnią.
Narzędzia i urządzenia wystarczy schować do komórki
Jeżeli chcemy, aby służyły nam one na dłużej należy je przygotować do zimy. Oczyścić z ziemi i błota i jeżeli to konieczne natrzeć olejem lnianym lub nałożyć inny środek antykorozyjny. Z urządzeń takich jak kosiarki należy spuścić benzynę, zbiorniki myjki ciśnieniowej należy wypełnić płynem przeciw zamarzaniu.
Nawożenie ma sens tylko w lecie
Okazuje się, że tak długo jak rośnie trawa, pomimo spadku temperatury można stosować nawożenie trawnika jesienią.
Jesienią nie wykonuje się prac w ogrodzie
Wręcz przeciwnie niższe temperatury nie są przeszkodą, by dokonać małych napraw poluzowanych płytek, ułożyć nową kostę brukową lub zbudować murek.
Sadzenie roślin odbywa się na wiosnę
Otóż nie, wiele roślin i drzewek może być sadzonych jesienią, kiedy słońce nie jest już tak silne. Oczywiście jesień to idealny czas na posadzenie cebulek roślin kwitnących wczesną wiosną.
IB