Piersi
Piersi
Ciekawostki i zaskakujące fakty czyli wszystko co chciałybyście wiedzieć na temat piersi.
Piersi nie są tego samego rozmiaru i kształtu
U ponad 50% kobiet różnice pomiędzy rozmiarami piersi są widoczne i co zaskakujące to zawsze lewa pierś jest większa od prawej. (Odpowiednikiem tej anomalii u panów jest rozmiar jąder, nie są tej samej wielkości i lewe jądro jest większe). Jeżeli chodzi o kształt to różnice te nie są tak widoczne (różne rozmiary sutków).
Ból w piersi i guzki
Na szczęście nie zawsze guzki w piersiach są oznaką zmian chorobowych. Guzki są bardzo często spotykane ze względu na budowę tkanki tworzącej piersi oraz zmiany hormonalne podczas cyklu. Bóle piersi naukowcy zazwyczaj przypisują zmianom hormonalnym, a poza tym takim czynnikom jak ćwiczenia lub niewygodna bielizna.
Wielkość piersi a trendy mody
Zgodnie z wynikami producentów bielizny rozmiar biustu zwiększył się średnio z 34B na 34DD. Czynnikami o tym decydującymi są przemysł pornograficzny i epidemia nadwagi. Co ciekawe także kobiety urodzone pomiędzy styczniem i marcem mają większe piersi. Z drugiej strony coraz popularniejsze stają się operacje zmniejszenia piersi (breast reduction) podyktowane bólami kręgosłupa lub szyi.
Badania piersi
Zgodnie ze wskazaniami American Cancer Society kobiety po ukończniu 40, najpóźniej 45 roku życia powinny poddawać się co roku badaniom mammograficznym. Po skończeniu 55 lat badania można wykonywać co 2 lata. Oczywiście zmienia się to jeżeli w rodzinie ktoś cierpiał na raka piersi. Samodzielne badania piersi powinno wykonywać się 7 do 10 dni po ustaniu menstruacji.
Ryzyko zachorowania
Piersi zawierające większą ilość tkanki gruczołowej i włóknistej oraz mniejszą ilość tkanki tłuszczowej to większe ryzyko zachorowania na raka piersi. Wielkość piersi nie ma związku z zachorowaniem. To co może być alarmujące to wydzielina z sutków. Ryzyko zwiększa też nadwaga, brak ruchu i oczywiście historia zachorowań w rodzinie. Dziś możemy wykonać również testy genetyczne, by dowiedzieć się o istniejącym ryzyku. Jeżeli badania te wykażą obecność mutacji genetycznej BRCA należy skonsultować się z lekarzem (zwiększa się możliwość zachorowania na raka sutka, jajników, jajowodu).
Toaleta
Środki jakich używa się do toalety nie powinny zawierać wielu chemikaliów. Poza tym skóra piersi powinna być nawilżana delikatnymi balsamami. W przypadku swędzącej lub popękanej skóry należy skontaktować się z lekarzem, gdyż może to być stan zapalny.
Bielizna
Niestety nie ma idealnego modelu biustonosza. Co najważniejsze to, aby był on wygodny i nie trzeba było ciągle poprawiać miseczek lub uciskających ramiączek. Ważne jest także dobranie odpowiedniej sportowej bielizny, gdyż urazy podczas ćwiczeń i ból nimi spowodowany to najczęstsze skargi.
IB