Pierwszy dzień egzaminów maturalnych. Nowe zasady, stare nerwy
Pierwszy dzień egzaminów maturalnych. Nowe zasady, stare nerwy
Tysiące uczniów w całej Polsce zasiadło dziś do egzaminu z języka polskiego. Nerwy, emocje i nowa formuła – tegoroczni maturzyści piszą według zmienionych zasad.
Około 275 tys. uczniów liceów, techników i szkół branżowych II stopnia, a także absolwenci z poprzednich lat, mierzą się z testem z języka polskiego. Od tego roku obowiązują nowe zasady zdawania egzaminów.
Powrót do podstawy programowej
Tegoroczni maturzyści są pierwszym rocznikiem, który pisze egzaminy według wymagań określonych w podstawie programowej, a nie – jak w poprzednich latach – według tymczasowych wymagań egzaminacyjnych wprowadzonych podczas pandemii COVID-19. Obowiązująca teraz tzw. „odchudzona podstawa” została uszczuplona o 20 proc. treści nauczania.
Egzaminy obowiązkowe
Każdy maturzysta musi przystąpić do trzech pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego. Obowiązkowe są również dwa egzaminy ustne – z języka polskiego i języka obcego.
Dodatkowo uczniowie muszą podejść do jednego egzaminu pisemnego na poziomie rozszerzonym. Do wyboru mają m.in. biologię, chemię, historię, geografię, filozofię, fizykę, informatykę, języki obce i wiele innych przedmiotów.
Abiturienci uczący się w języku mniejszości narodowej muszą dodatkowo zdawać pisemny i ustny egzamin z języka ojczystego.
Zwolnienia i progi zdawalności
Absolwenci techników i szkół branżowych II stopnia, którzy spełnili wszystkie warunki do uzyskania dyplomu zawodowego, są zwolnieni z egzaminu rozszerzonego.
Aby zdać maturę, trzeba uzyskać co najmniej 30 proc. punktów z każdego egzaminu obowiązkowego. Egzamin rozszerzony nie ma progu zaliczeniowego – jego wynik służy wyłącznie przy rekrutacji na studia.
Harmonogram egzaminów
Sesja pisemna rozpoczęła się 6 maja egzaminem z języka polskiego. We wtorek odbędzie się egzamin z matematyki, a po południu – egzaminy z języka kaszubskiego, łemkowskiego oraz łacińskiego. 7 maja zaplanowano egzaminy z języków obcych nowożytnych na poziomie podstawowym: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego.
Egzaminy pisemne potrwają do 22 maja, a ustne – od 9 do 24 maja. Wyniki zostaną ogłoszone 8 lipca. Dla osób, które nie mogły podejść do egzaminu w terminie majowym z przyczyn losowych lub zdrowotnych, przewidziano sesję dodatkową w dniach 3–17 czerwca.
Premier z przymrużeniem oka
Jak co roku, maturzystom życzenia złożyli politycy. Premier Donald Tusk w swoim wpisie na portalu X dodał otuchy zdającym:
„Hej, maturzyści, zero paniki proszę. Spójrzcie na mnie i innych polityków. Skoro nam, przynajmniej większości, jakimś cudem się udało, to Wy nie powinniście mieć z tym żadnego problemu. Trzymam za Was kciuki”.
Na podst. Polsat News
Comments (0)