Pogrzeb Generała Edwarda Rownego na Cmentarzu Narodowym Arlington
Pogrzeb Generała Edwarda Rownego na Cmentarzu Narodowym Arlington
Uroczysty pogrzeb Generala Edwarda Rowny’ego odbył się 13 kwietnia, 2018 roku na cmentarzu dla zasłużonych Amerykanów – Arlington National Cemetery w Virginii, koło Washington D.C.
Pogrzeb miał honorową oprawę wojskową. Żołnierze żegnali swojego dowódcę, który odszedł na wieczny wartę.
General Ed Rowny zmarł w wieku 100 lat, w niedzielę, 17 grudnia, w Waszyngtonie. O jego śmierci poinformowała nas w specjalnym komunikacie rodzina generała.
Pogrzeb odbył się w styczniu, 2018 roku. Obecny pochówek miał charakter uroczystości wojskowej. Uczestniczyla w nim specjalna jednostka armii amerykańskiej, rodzina generała i zaproszeni goście, w tym Alina Mikołajczyk, z córką, Lukasz Sewera i Kasia Sowacki z synem.
Generał Rowny skończył słynną amerykańską uczelnię wojskową West Point w 1941 roku, założoną jeszcze przez Tadeusza Kościuszkę. Służył w czasie kampanii włoskiej w czasie II wojny światowej, brał udział w planowaniu działań wojennych pod koniec II wojny światowej na Pacyfiku, służył w wojnach w Korei, Wietnamie.
Rowny dowodził także wojskami NATO w czasie wyjścia z Francji.
Generał Edward Rowny uważany jest za jednego z 10 najważniejszych dowódców armii Stanów Zjednoczonych.
Rowny miał ogromne zasługi dla amerykańskiej dyplomacji, gdzie jako doradca pięciu amerykańskich prezydentów, dzięki polityce „pokój przez siłę”, przyczynił się do redukcji ilości głowic z pociskami nuklearnymi.
Najbardziej znaczący był jego wkład w czasie prezydentury Ronalda Reagana, kiedy udało się wynegocjować z Rosjanami redukcję broni nuklearnej. Rokowania te podpisał potem Prezydent Ronald Reagan, co przyczyniło się do większej stabilizacji na świecie w okresie trwania zimnej wojny.
Dzięki staraniom Generała Rownego udało się sprowadzić prochy śp. Ignacego Jana Paderewskiego do Polski, aby spełnić testament artysty. Miało to miejsce w 1992 roku w czasie wizyty prezydenta George’a W. Busha w Polsce.
Generał Rowny był bardzo aktywny na różnych polach. Był jednym ze współzałożycieli organizacji American Polish Advisory Council (Amerykańsko-Polski Komitet Doradczy), którą założył wspólnie ze śp. ambasadorem Nicolasem Rey’em. Organizacja to popiera sprawy polsko-amerykańskie. Od wielu lat były organizowane konferencje w różnych miejscach Stanów Zjednoczonych jak Chicago, Waszyngton D.D., , Yale; Hartford, Connecticut dotyczące polsko-amerykańskiej tematyki.
Generał Edward Rowny był inspiracją dla wielu pokoleń Amerykanów i dla mnie osobiście, do działalności dla USA i Polski.
Przed rokiem Ambasador Edward Rowny obchodził swoje 100. urodziny, które odbyły się w rezydencji Piotra Wilczka, Ambasadora RP w Waszyngtonie, w kwietniu, 2017 roku.
W czasie uroczystego przyjęcia wyświetlono film dokumentalny na temat życia Generała Rownego pt. „Ambasador Pokoju”, którego reżyserem i scenarzystą jest Wiesław Dąbrowski. „W tym historycznym dokumencie ukazano wielowiekową polską aktywność militarną w dziedzinie budowania światowego pokoju, w oparciu o współpracę ze Stanami Zjednoczonymi. Bohaterem filmu był oczywiście generał armii amerykańskiej – Edward Rowny”, czytaliśmy we wprowadzeniu do filmu.
Film ten był transmitowany przez TVP1 w dniu urodzin Generała Edwarda Rownego, czyli 3 kwietnia, 2017 roku. Potem powtórki były transmitowane przez TV Polonia kilka dni póżniej. Być może pojawi się kolejna transmisja z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Polecam Czytelnikom ten film.
Bardzo ceniliśmy jako rodzina przyjażń ze śp. Generałem Edwardem Rownym. Był dla nas wzorem zaangażowania na rzecz Stanów Zjednocoznych, Polonii i dla Polski.
Generał Edward Rowny mieszkał w Waszyngtonie niemal do końca jego życia w specjalnym kompleksie apartamentów, przeznaczonych dla weteranów amerykańskiej armii. W 2016 roku miałem przywilej odwiedzić go i spędzić sporo czasu na rozmowie z nim o sprawach Ameryki, Polonii i Polski. Pomimo ograniczeń ruchowych (poruszał się na wózku) i utraty wzroku w połowie lat 90. ub. wieku, wciąż dobrze słyszał i pracował po kilkanaście godzin dziennie niemal do końca swojego życia: słuchając kaset, pisząc artykuły, książki, odpowiadając na korespondencje elektroniczną dzięki specjalnym urządzeniom i korzystając z pomocy jego asystentów.
Inspiracją dla Generała Edwarda Rownego był Ignacy J. Paderewski i jego działalność na rzecz niepodległej, suwerennej Polski.
Ambasador Piotr Wilczek wspólnie z ówczesnym Wiceprmierem Mateuszem Morawieckim odwiedzili Generała Rownego w jego rezydencji w kwietniu 2017 roku, w przeddzień jego 100 urodzin, aby złożyć mu życzenia.
W 2017 roku, w uroczystości 100 urodzin Generała Rownego wzięli udział przedstawiciele amerykańskiego Kongresu, m.in. Kongresmanka Marcy Kaptur z Ohio – Wiceprzewodnicząca Kongresowego Komitetu d/s Polski, dyplomaci, przedstawiciele środowisk polonijnych i liczna rodzina generała.
W imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, ambasador Piotr Wilczek wręczył Generałowi Edwardowi Rownemu Wielki Krzyż Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, jedno z najwyższych odznaczeń rządu polskiego.
Generał Edward Rowny miał niezwykle produktywne życie. Kilka lat temu został zaproszony przez władze Korei Południowej z okazji ich święta narodowego. Kilkanaście lat temu dziennikarze telewizji japońskiej poszukiwali eksperta od spraw amerykańskich, polskich i spraw w Iraku. Poleciłem im wówczas Generała Rownego. Okazało się trafieniem w dziesiątke, aby opowiadać o sprawach związanych z tym regionem świata. W krótkim czasie tv japońska zrealizowała nim wywiad i transmitowano go w całej Japonii.
Generał Edward Rowny do końca życia był zaangażowany w zbieraniu funduszy na stypendium im. I.J. Paderewskiego, które pozwala kilku studentom z Polski na kilkumiesięczny pobyt w USA, odbywanie praktyk w instutucjach rządowych.
Ta działalność będzie kontynuowana, ale jako Polacy straciliśmy wielkiego przyjaciela w Waszyngtonie, który konsekwentnie popierał sprawy polskie w wyrazisty, a równocześnie wyważony sposób.
Będzie nam Go brakować! Cześć Jego Pamięci!
@ Tekst Andrzej Mikołajczyk
@ Zdjecia: Alina Mikołajczyk i Kasia Sowacki,
Archiwum śp. Edwarda Rownego