Pokémon Go
Pokémon Go
Świat opanował nowy bzik, a na imię mu Pokémon Go.
Cóż to takiego? To nowa gra wymyślona przez Niantic Inc. firmę z bazą w San Francisco w Kalifornii, której darmową aplikację możemy ściągnąć na telefon (iOS, Android). Gra opiera się na wykorzystaniu GPS i kamery oraz postaci znanych z japońskiej gry firmy Nintendo.
Jest to również typowa gra, gdzie tworzymy swojego awatara, który/która „łapie” ukryte w różnych miejscach stworki – Pokémony, eliminujemy przeciwnika i trenujemy naszego wirtualnego odpowiednika. Każda z tych czynności pozwala nam na zdobywanie punktów (nagrodą są cukierki (candies) i gwiezdny pył (stardust)) oraz awanse na kolejne poziomy gry.
Grę zaczyna się od wykreowania swojego awatara (dokładnie określamy płeć, wygląd sylwetki, kolor oczu i włosów oraz ubiór). Na początku awatar pojawia się w lokalizacji, w której aktualnie się znajdujemy, ale w miarę przemieszczania się powierzchnia naszej mapy zwiększa się. Poza tym na mapie znajdują się tzw. PokémonStops i PokémonGym. Gra zapewnia nam różne gadżety (szukaj ich na PokémonStops) np. jajka (eggs), Poke Ball, które możemy wykorzystać do złapania Pokémona, mikstury (potions), wabiki i przynęty (lures), którymi możemy atakować „dzikie” Pokémony (wild Pokémon) umiejscowione w różnych środowiskach np. wodne Pokémony, oraz różnych miejscach na świecie.
Co ważne to to, że nasz awatar zmienia miejsce swojego położenia wtedy, gdy gracz również przemieszcza się – stąd na ulicach, w parkach, na parkingach i innych miejscach tyle zapatrzonych w ekranik telefonu ludzi. Siła bojowa (combat power) zwiększona dzięki gromadzeniu cukierków i gwiezdnego pyłu, to wskaźnik naszej skuteczności, gdyż im wyższy poziom ma gracz, tym większa szansa na zwiększenie swojej mocy poprzez znalezienie stworków o większej mocy.
Doświadczenie, jakie zdobywa gracz owocuje także przejściem na wyższe poziomy gry, a gdy dojdzie się do najwyższego poziomu doświadczenia gracz ma możliwość walki z liderami oraz może dołączyć do jednej z trzech drużyn (Team Mystic, Team Valor albo Team Instinct). Gdy zdecyduje się na to, pojawia się przed nim nowa szansa, czyli przejęcie sali (gym) należącej do innej drużyny. Oczywiście jest to bardzo pobieżny opis gry, gdyż dopiero grając do wykorzystania są wszystkie oferowane możliwości.
Co sprawia graczom największą frajdę? Oczywiście szukanie Pokémonów w najdziwniejszych miejscach np. na komisariacie policji lub w budynku poczty.
Krytycy zwracają jednak uwagę na niebezpieczeństwa z tym związane, to znaczy ludzie zatopieni w grze mogą wejść prosto pod koła samochodu, wejść na drzewo lub ulec innemu uszkodzeniu ciała.
Także kilka znanych światowych instytucji zwróciło się do firmy Niantic Inc. o nie umieszczanie ich w grze lub poprosiło graczy o zaprzestanie grania w tychże miejscach. Są to: Muzeum w Oświęcimiu Auschwitz-Birkenau, The U.S.Holocaust Memorial Museum oraz Arlington National Cemetery.
Jeżeli chodzi o ocenę specjalistów w tej branży to wahają się one od zachwytów poprzez umiarkowane opinie. To co łączy ich wszystkich to zdanie na temat niedopracowania technicznego, które jednak zdecydowanie przyćmiewa „ciekawe i pozytywne przeżycie”, jakim jest zaangażowanie się w grę.
IB
Comments (0)