Polak w Hollywood – Keram Malicki-Sánchez
Polak w Hollywood – Keram Malicki-Sánchez
Zacznijmy od tego, że kanadyjski aktor, muzyk, pisarz, producent filmowy i muzyczny, reżyser ma na imię Marek, a Keram to po prostu czytane wspak jego imię.
Keram urodził się w Ontario, w Kanadzie. Jego ojciec jest Polakiem, a matka Ekwadorką (z zawodu jest reżyserem tetatralnym). Według informacji biograficznych włada biegle czterema językami: angielskim, polskim, francuskim i hiszpańskim.
Profesjonalny debiut aktorski Malickiego-Sáncheza to główna rola w musicalu „Oliver!”, dzięki której zyskał uznanie środowiska, a co za tym idzie role w następnych przedstawieniach, takich jak „Evita”. W wieku lat 10 nagrywał audycje radiowe dla CBC oraz rozpoczął karierę muzyczną śpiewając na różnych płytach oraz nagrywając swój pierwszy hiszpańskojęzyczny album. Za rolę w musicalu „Książę i żebrak” był nominowany do nagrody Dora Mavor Moore (kanadyjski odpowiednik Tony).
Jako piętnastolatek wraz z kolegą aktorem Keithem Whitem założył zespół Blue Dog Pict i wspólnie wydali 3 albumy oraz uplasowali swoje piosenki na listach przebojów. W tym czasie wydawał także magazyn, miesięcznik „Natureboy”. Karierę aktorską rozpoczętą w połowie lat 80. uzupełnił także o występy w filmach i serialach.
I tak w jego filmografii możemy znaleźć takie tytuły jak: miniserię „America” (1987), „I’ll take Manhattan”, znany także w Polsce serial o imperium magazynu mody, dał także głos jednemu z bohaterów kreskówki „Garbage Pail Kids”, następnie pojawił się w serialu „Catwalk” w jednej z głównych ról. Serial opowiadał o młodych ludziach pragnących odnieść sławę.
Potem przyszedł czas na role filmowe i tak młodego aktora mogliśmy oglądać (głównie w rolach drugoplanowych) w takich produkcjach jak: „American History X”, „Drive Me Crazy” promowanej piosenką Britney Spears o tym samym tytule, „Cherry Falls”, „Happy Campers”, „Crazy/Beautiful”, „John Q”, „Rock My World” (w jednej z głównych ról, obok takich gwiazd jak Peter O’Toole, Joan Plowright oraz Alicia Silverstone, gdzie grał muzyka młodzieżowego zespołu), „Little Black Book”, „Cake”, „Sex and Death 101”, „Punisher: War Zone”, „One Kine Day”, „Texas Chainsaw 3D”, „The Christmas Switch”.
Oczywiście cały czas nagrywał solowe projekty muzyczne, a jego piosenki znalazły się na ścieżkach dźwiękowych filmów. Były to zarówno covery jak i oryginalne kompozycje i wykonania (od lat 90. występował solowo po prostu jako Keram). Od nagrania dwóch kompozycji dla produkcji Lifetime Network „Perfect High” zaczęła się jego współpraca z kanałami Lifetime Movie Network i PixL jako kompozytora ścieżek dźwiękowych do „Mr. Write”, „Twist of Fate”, „Bad Date Chronicles”, „Same Time Next Week”. Pomiędzy projektami filmowymi występował również gościnnie w popularnych serialach m.in. „Buffy the Vampire Slayer”, „24”, „The Guardian”, „CSI: Crime Scene Investigation”, „Without a Trace”, „The L Word”, „The Mentalist”, „True Blood”, „Flashpoint”.
Po tym przyszła kolej na samodzielne projekty reżyserskie. Nakręcił kilka krótkometrażówek, które nie tylko zyskały uznanie środowiska, ale także zdobyły nagrody.
Oprócz tego nakręcił kilka teledysków muzycznych. W 1994 roku powołał dzień Robot Pride Day (nazwa pochodzi od tytułu jego piosenki), który wciąż jest obchodzony w Kanadzie.
Współcześnie jednak bardziej niż aktor znany jest ze swojej roli fascynata nowymi mediami i technologiami. Pełni rolę konsultanta ds. mediów, który został zaproszony do wystąpienia na konferencjach w całej Ameryce Północnej na temat przyszłości technologii, mediów społecznościowych i skrzyżowania technologii i sztuki. Jest dyrektorem wykonawczym Festiwalu Międzynarodowych Wirtualnych i Narracyjnych Opowieści FIVARS (Festival International Virtual and Augmented Reality Stories) oraz założycielem organizacji VRTO – grupy spotykającej się w wirtualnej rzeczywistości w Toronto i kreatorem największej w Kanadzie konferencji Virtual Reality, którą założył w 2015 roku.
POPELINA