Polska wojskowa misja medyczna w Chicago
Polska wojskowa misja medyczna w Chicago
Konsulat Generalny RP w Chicago informuje, że w dniach 23 kwietnia – 2 maja 2020 r. będzie przebywać w Chicago 9-osobowa polska misja medyczna z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, która odbywa się w ramach powstałego w 1993 r. Programu Partnerstwa Polskich Sił Zbrojnych z Gwardią Narodową stanu Illinois (ILNG).
W opublikowanym komunikacie prasowym ILNG podkreśla, że partnerstwo to jest jednym z najstarszych i najsolidniejszych związków partnerskich armii amerykańskiej doświadczonych m.in. w operacjach wojskowych w Iraku i Afganistanie.
Minister Obrony Narodowej RP Mariusz Błaszczak wskazał, że celem misji jest przede wszystkim zdobycie niezbędnego doświadczenia, które będzie można wykorzystać przy leczeniu pacjentów zakażonych koronawirusem w Polsce. „Chcemy też wesprzeć naszych sojuszników w walce z epidemią”.
Konsul Generalny RP w Chicago Piotr Janicki powiedział: „Wraz z rosnącymi obawami dotyczącymi rozprzestrzeniania się koronawirusa w stanie Illinois, silne sojusze, mądre decyzje i zdecydowane wysiłki mają ogromne znaczenie. Dlatego polskie wojskowe służby medyczne są tutaj, aby nieść potrzebną pomoc”.
Gubernator stanu Illinois JB Pritzker stwierdził: „Cieszymy się na przyjęcie lekarzy z Polski i wyciągnięcie wniosków z ich doświadczeń w prowadzeniu działań związanych z leczeniem koronawirusa zarówno w Polsce, jak i we Włoszech. Illinois i Polska od dziesięcioleci utrzymują silne relacje, a kontynuując współpracę, możemy pomóc uratować życie mieszkańcom Illinois”.
„Wsparcie polskiego wojska dla nas tutaj w Illinois podczas globalnej pandemii jest dowodem głębokości i zaangażowania po obu stronach naszego partnerstwa z Polską” – powiedział dowódca ILNG gen. bryg. Richard R. Neely. „Cenimy sobie wieloletnią, trwałą przyjaźń, którą nawiązaliśmy z Polską od ponad 26 lat. Żołnierze Gwardii Narodowej stanu Illinois walczyli ramię w ramię z polskimi żołnierzami w Iraku i Afganistanie, a teraz razem walczymy z zupełnie innym typem wroga”.
Polski zespół medyczny z Wojskowego Instytutu Medyczny z Warszawy będzie obserwował, doradzał i asystował w chicagowskich placówkach medycznych. Polski personel medyczny posiada szerokie kompetencje w intensywnej terapii, kardiologii, opiece pielęgniarskiej i medycynie ratunkowej.
Użyteczne linki:
https://wim.mil.pl/
https://www.gov.pl/web/obrona-narodowa
https://www.il.ngb.army.mil
Zdj. https://twitter.com/mblaszczak/status/1253283031269421063/