Polski astronauta wraca na Ziemię
Polski astronauta wraca na Ziemię
Sławosz Uznański-Wiśniewski zakończył swoją historyczną misję na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej jako członek załogi Ax-4. W poniedziałek o godz. 7:05 statek Dragon Grace z Polakiem na pokładzie ma odłączył się od stacji. Po wejściu w atmosferę Ziemi nastąpi wodowanie u wybrzeży Kalifornii.
Jak poinformowała Polska Agencja Kosmiczna (POLSA), Uznański-Wiśniewski spędził na realizacji zadań ponad 105 godzin, z czego 62,4 proc. poświęcono na program naukowo-technologiczny. W ramach misji IGNIS zrealizowano 12 z 13 polskich eksperymentów, w tym także cztery eksperymenty ESA. Dodatkowo astronauta uczestniczył w działaniach edukacyjnych i promocyjnych, realizował także projekty węgierskie i dla Axiom Communications.
– Mam nadzieję, że misja przyniosła dużo dobrego Polsce, polskiej nauce i technologii – powiedział astronauta w oficjalnym oświadczeniu. – Dziękuję za zaufanie i możliwość reprezentowania kraju podczas pierwszej polskiej misji na ISS.
Precyzyjna procedura powrotu
Zamknięcie włazu kapsuły nastąpiło o godz. 4:55. Odłączenie od ISS o 7:05. Wszystko przebiega zgodnie z precyzyjnie wyliczonym harmonogramem – jak tłumaczył Piotr Dziuban z Creotech Instruments, dokładność ma kluczowe znaczenie, by kapsuła mogła bezpiecznie wodować w wyznaczonym punkcie Oceanu Spokojnego.
– Na Dragona czeka już statek, który ma go wyłowić. Nie ma miejsca na pomyłkę – zaznaczył Dziuban. Najtrudniejszym momentem będzie wejście w atmosferę, podczas którego kapsuła utraci łączność z centrum kontroli lotu. – Wokół tworzy się burza gazów, która uniemożliwia komunikację. To normalne, ale zawsze emocjonujące – dodał ekspert.
Ceremonia pożegnalna i ostatnie chwile na orbicie
W niedzielę o godz. 9:55 odbyła się ceremonia pożegnalna załogi Ax-4 na pokładzie ISS. – Wracamy do domu. Przed nami, już na Ziemi, dużo pracy – napisał Uznański-Wiśniewski na platformie X.
Po powrocie na Ziemię polski astronauta uda się do Kolonii, do siedziby Europejskiego Centrum Astronautów ESA. W tamtejszym ośrodku „Envihab” Niemieckiego Centrum Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (DLR) będzie przechodził badania i adaptację do warunków grawitacyjnych.
Polska technologia w kosmosie
Misja IGNIS, realizowana w ramach szerszego projektu Axiom Space i Europejskiej Agencji Kosmicznej, miała również na celu promocję polskiej technologii i kompetencji w obszarze przemysłu kosmicznego. Uznański-Wiśniewski wyraził nadzieję, że doświadczenie zdobyte podczas misji pomoże rozwinąć krajowy sektor kosmiczny.
– To dopiero początek – podkreślił astronauta.
Na podst. Polsat News
Comments (0)