Polskie tradycje wigilijne
Polskie tradycje wigilijne
Polskie święta mają swój czar i tradycje. Tradycje, które nabierają szczególnego znaczenia, zwłaszcza gdy mieszkamy z dala od ojczyzny naszych rodziców i dziadków.
Tak więc dziś chcielibyśmy przypomnieć kilka polskich tradycji związanych z Bożym Narodzeniem, które warto przekazać młodym pokoleniom.
WIGILIA
Posiłek rozpoczynamy w momencie pojawienia się pierwszej gwiazdki. Zazwyczaj to najmłodsi członkowie rodziny wypatrują z niecierpliwością tego znaku na niebie. Na stole powinien być biały obrus, a pod nim sianko na pamiątkę narodzin Jezusa w skromnej stajence. Jedno miejsce przy stole oraz jedno nakrycie powinno czekać na niespodziewanego gościa, który, jeśli zapuka do naszych drzwi w ten wieczór powinien być ugoszczony. W innej wersji wolne miejsce jest przeznaczone dla ducha osoby zmarłej, która nas odwiedzi w święta. Wigilię rozpoczynamy modlitwą, a po niej łamaniem się opłatkiem i składaniem sobie życzeń. A potem czas na kulinarne wyzwanie, czyli 12 potraw, jakie powinniśmy zjeść lub przynajmniej spróbować. Liczba potraw symbolizuje 12 apostołów, ale także 12 miesięcy w roku. Oczywiście to, jakie potrawy znajdą się na wigilijnym stole zależy od regionu, z jakiego pochodzi nasza rodzina, ale tradycyjne menu składa się z potraw przygotowanych z płodów ziemi, czyli dania wykonane na bazie zbóż, grzybów, kapusty i owoców. Ważne jest także to, by wszystkie potrawy były postne.
PRZESĄDY
Ze świętami związanych jest także kilka przesądów. Według tradycji, jeżeli pierwszym gościem w wigilijny poranek będzie młody mężczyzna to zapewni nam to szczęście na przyszły rok, jeżeli kobieta to niestety pech. Podczas przygotowań do wigilii trzeba uważać, aby się nie skaleczyć lub zrobić sobie krzywdy, bo może to zwiastować kłopoty ze zdrowiem w nowym roku. Nie należy także szyć i cerować, bo w przyszłym roku będzie trudno wiązać koniec z końcem. W wigilię nie należy niczego pożyczać, a aby zachować urodę rano należy umyć się w wodzie z dodatkiem monety. Po wieczerzy wróżono z siana, wyciągano źdźbła spod obrusa i sprawdzano kolory. Źdźbło zielone zapowiadało małżeństwo, żółte oznaczało staropanieństwo, a brązowe czekanie. Aby nadchodzący rok był pomyślny finansowo, pod stół chowa się pieniążek i łuskę karpia, które następnie wkłada się do portfela.
ZWYCZAJE ŚWIĄTECZNE
Popularnym zwyczajem związanym z religią katolicką jest udział w Pasterce, czyli mszy odprawianej o północy. Poza tym w tym okresie popularne jest odwiedzanie szopek oraz udział w przedstawieniach jasełkowych wstawianych w szkołach lub kościołach. Na czubku choinki powinna być gwiazda symbolizująca gwiazdę betlejemską. Tradycją świecką jest powieszenie nad stołem, w drzwiach lub nad kuchnią gałązki jemioły, która symbolizuje miłość i posiada magiczne właściwości, bo ochrania przed złymi duchami, chorobami i nieszczęściem. Dodatkowo, aby jej moc działała przez cały rok, po świętach należy ją zasuszyć i zachować do kolejnego Bożego Narodzenia. Kolędowanie to także piękny polski zwyczaj, kiedy to po posiłku cała rodzina zbiera się wokół choinki i śpiewa polskie kolędy i pastorałki. Wtedy też rozdawane są prezenty, które czekały pod choinką. Tradycja ta nawiązuje oczywiście do darów, jakie Trzej Królowie złożyli Dzieciątku Jezus i jest ulubioną częścią najmłodszych, którzy nie mogą doczekać się otwarcia upominków.
CONCILIO
Comments (0)