Potencja – naturalne metody na jej polepszenie
Potencja – naturalne metody na jej polepszenie
Wiele roślin może wspomagać działanie prostaty, a co za tym idzie polepszyć sprawność i życie seksualne panów. Co równie ważne, są to sposoby naturalne i bezpieczne, dlatego warto przyjrzeć się im bliżej.
Jednak zanim zacznie się stosować te wszystkie środki koniecznie należy zasięgnąć rady doświadczonego zielarza lub lekarza, aby uniknąć potencjalnych interakcji z zażywanymi lekami.
Rdest ostrogorzki
Zawiera przeciwutleniacze, flawonoidy, naftochinoidy, garbniki, fenolokwasy, poligodial, fitosterole, saponiny, fagopirynę. Wspomagają one ochronę gruczołów, komórek i narządów przed wolnymi rodnikami, uszkodzeniami i mutacjami. Polecany jako odwar lub napar. Na 1 szklankę należy dodać 1-2 łyżki ziela. Odwar gotuje się 3-5 minut, natomiast napar zaparza 20 minut pod przykryciem.
Pokrzywa
Wspiera prawidłowe działanie dróg moczowych, redukuje wielkość gruczołu krokowego, hamuje stany zapalne w układzie moczowym, zmniejsza ból i obrzęk, pobudza układ odpornościowy. W celach leczniczych najlepiej wykorzystać korzenie i kłącze.
Kurkuma
Bogata w przeciwutleniacze (kurkumina) hamuje wszystkie 3 etapy powstawania nowotworów: inicjację, promocję i progresję. Ma więc właściwości przeciwrakowe. Profilaktycznie najlepiej doprawiać potrawy kurkumą. W leczeniu trzeba już stosować skondensowane dawki. Kurkumina najlepiej wchłania się w obecności piperyny, która znajduje się w pieprzu czarnym i dobrego tłuszczu np. nierafinowanej oliwy oczywiście spożywanej na zimno. Kurkumę można stosować więc jako składnik sosów do sałatek lub dodawać do zup, gdyż nie traci swoich właściwości w wyniku podgrzewania.
Pestki dyni
Zawierają wiele składników wspierających zdrowie prostaty np. cynk, potas, żelazo. Badania wykazały także skuteczność oleju z pestek dyni u mężczyzn z łagodnym przerostem gruczołu krokowego.
Zielony groszek
Ma wysoką zawartość żelaza, dzięki czemu wzmacnia siły witalne i dodaje energii i chęci do działania. Przeciwdziała tym samym zmęczeniu. Zielony groszek w fazie dojrzałości, kiedy ziarna są miękkie, soczyste i słodkie zawiera najwięcej naturalnych cukrów, które nie tylko rozładowują stres, ale także poprawiają humor.
Palma sabałowa
Ta roślina doniczkowa jest skuteczna w hamowaniu enzymu odpowiedzialnego za przerost prostaty. Do leczenia wykorzystuje się świeże i suszone owoce. Wyciąg z owoców palmy łagodzi objawy związane z łagodnym rozrostem prostaty w I i II stadium choroby. Ponadto zmniejsza obrzęk i przekrwienie pęcherza moczowego, zmniejsza częstotliwość oddawania moczu, zwiększa strumień moczu, zmniejsza ilość moczu zalegającego w pęcherzu przez co redukuje podatność na stany zapalne.
Śliwa afrykańska
Związki zawarte w korze mogą niwelować łagodny przerost prostaty. Surowcem leczniczym jest więc kora śliwy, którą wykorzystuje się do leczenia nowotworów i przerostu prostaty, w stanach zapalnych, w zaburzeniach związanych z oddawaniem moczu, chorobach nerek. Jest także afrodyzjakiem wykorzystywanym w problemach związanych z andropauzą.
IB