Potężne wzmocnienie armii
Potężne wzmocnienie armii
„Sekretarz stanu w MON Paweł Bejda podpisał dwie umowy offsetowe z firmami Boeing i General Electric w związku z zakupem śmigłowców AH-64E Apache\” – napisało Ministerstwo Obrony Narodowej w mediach społecznościowych.
Już wcześniej zapowiedziano, że w poniedziałek Ministerstwo Obrony Narodowej podpisze pierwsze umowy offsetowe dotyczące zakupu przez Polskę 96 amerykańskich śmigłowców szturmowych AH-64 Apache. Według wiceszefa MON, kontrakt z Boeingiem ma wartość ok. 400 mln zł, a z General Electric ok. 530 mln zł.
„Realne wzmocnienie naszej gotowości\”
– Dzisiaj jest bardzo ważny dzień, dzień podpisania umów offsetowych. Idąc do wyborów w 2023 roku podkreślaliśmy, że każda jedna umowa powinna być poprzedzona offestem, który wzmocni polski przemysł, który pozwoli, abyśmy osiągnęli przynajmniej 50 proc. wydatków na zbrojenia, żeby zostawało w polskim przemyśle zbrojeniowym – mówił podczas konferencji Paweł Bejda.
Wiceszef MON zaznaczył, że poniedziałkowa umowa „powoduje wzmocnienie możliwości serwisowych i naprawczych m.in. z wojskowymi zakładami lotniczymi numer 1 w Łodzi i Dęblinie\”.
– Przede wszystkim chcę podziękować rządowi Stanów Zjednoczonych, bo to Kongres musiał wyrazić zgodę, abyśmy mogli rozpocząć działania w celu pozyskania tych śmigłowców – stwierdził. Według niego AH-64E mają „niezwykłą\” moc rażenia oraz dowodzenia i rozpoznania.
– Armia polska jest przed pozyskaniem tych śmigłowców, które wzmocnią w sposób realny naszą gotowość, nasze bezpieczeństwo wobec tego co się dzieje poza granicą RP, mam na myśli wojnę w Ukrainie. To też niezwykła szansa dla regionu – zaznaczył.
„Wydarzyła się bardzo ważna rzecz\”
– Wydarzyła się bardzo ważna rzecz, czyli przekazanie pewnych kompetencji do serwisowania śmigłowców w Polsce – wyjaśnił ekspert Damian Ratka z portalu Defence24.
Jak zaznaczył, umowy offestowe pozwolą na serwisowanie silników nie tylko dla śmigłowców AH-64E ale także dla różnych śmigłowców, które są innymi wariantami tego samego silnika. – To pozwoli ułatwić serwisowanie nie tylko śmigłowców uderzeniowych, ale też śmigłowców transportowych, wielozadaniowych, morskich – podkreślił.
Wcześniej było wskazywane, że podpisanie umowy na same śmigłowce będzie zależało od podpisania umów offsetowych. Myślę, że jesteśmy o krok bliżej o podpisania tej umowy na same maszyny. (…) Myślę, że w przeciągu najbliższych kilku miesięcy ta umowa będzie podpisana, może nawet i szybciej – stwierdził.
This page imported from Bejsment
Comments (0)