Powiedz stop łakociom
Powiedz stop łakociom
Sezon świąteczny za nami, a my wciąż podjadamy słodkie ciastka, ciasteczka i cukierki. Do tego doszedł jeszcze stres związany z powrotem do pracy, noworocznymi zmianami i złość, że znów nie możemy dopiąć lub dosunąć ubrań.
Aby pomóc wam w nierównej „walce z ochotką na coś słodkiego” proponujemy zmiany w codziennym jadłospisie.
Na początek może jednak o tym, dlaczego tak lubimy cukier i skąd bierze się chętka na słodycze.
Otóż kiedy zjadamy cukier nasz mózg uwalnia neuroprzekaźnik zwany serotoniną, popularnie określany hormonem szczęścia oraz beta-endorfiny, które działają jak naturalne środki przeciwbólowe (zwiększają poczucie wartości, wprawiają w dobry humor i usuwają niepokój), dlatego jak sami zauważamy słodycze są naszym remedium na chandrę. Poza tym jemy też oczami, a te wszystkie tak smakowicie wyglądające wypieki nie pozwalają oderwać od nich wzroku i nasze ślinianki zaczynają wzmożony atak.
I tak zapominamy, że nadmierna konsumpcja cukru może być przyczyną: nadwagi, chorób serca, chorób dziąseł i zębów, otłuszczenia wątroby, cukrzycy typu II, zaburzeń hormonalnych, niektórych rodzajów raka oraz nadpobudliwości i stanów depresyjnych.
Pamiętajmy cukier nie tylko uzależnia,
ale i szkodzi.
Aby zmniejszyć nasze łaknienie cukru koniecznie powinniśmy dodać do potraw następujące zioła i przyprawy:
Cynamon
Słodka i rozgrzewająca przyprawa znana jest w kuchniach całego świata już od wieków. Posiada antyoksydanty, ma działanie przeciwzapalne, wspomaga odbudowę zniszczeń spowodowanych w naszym ciele przez zarazki, zapalenia i choroby. Polifenole zawarte w cynamonie redukują łaknienie cukru i regulują poziom glukozy we krwi, co z kolei wpływa na zminimalizowanie skoków poziomu insuliny, które często pojawiają się po niezbalansowanym posiłku.
Najlepiej stosować cynamon jako dodatek do smoothies, posypkę np. na plasterkach jabłka, dodatek do jogurtu lub składnik panierki pieczonych warzyw, np. marchewki lub słodkich ziemniaków.
Kozieradka
Nasiona w smaku przypominające syrop klonowy lub przypalony cukier stosowane były przy wielu dolegliwościach od anemii poprzez zaburzenia żołądkowe, po cukrzycę i problemy sercowe. Nasiona kozieradki „kontrolują” poziom cukru we krwi, przez co zmniejszają ochotę na słodkości. Poza tym hamują postęp, tzw. stanu przedcukrzycowego, który zaniedbany prowadzi do cukrzycy. Oprócz tego niwelują stany zapalne i usuwają flegmę w schorzeniach metaboliczno-odżywczych.
Najlepiej stosować kozieradkę w postaci sproszkowanej jako składnik mieszanek korzenno-ziołowych, herbacianych lub curry. Ponieważ jest popularną przyprawą w kuchni hinduskiej i środkowowschodniej warto przygotować potrawy właśnie z tych krajów. Można też dodać szczyptę do jogurtowej marynaty lub posypać duszone liście jarmużu.
Goździki
Rozgrzewająca słodka przyprawa ma wiele zalet. Pomaga między innymi w problemach żołądkowych i obniża wysoki poziom cukru we krwi. Antyoksydanty, antycyjany i kwercetyna oraz eugenol (aktywny związek) mają działanie przeciwzapalne oraz zmniejszają ryzyko zachorowań na raka układu trawiennego. Poza tym w goździkach znajdziemy mangan, witaminę C, K, wapń oraz magnez. Włączenie goździków do diety spowoduje zmniejszenie łaknienia na słodycz.
Najlepiej stosować goździki jako składnik herbatek (chai tea), sosów, marynat lub jako posypkę na zapiekane warzywa.
Żeń-szeń
Jeden z najbardziej znanych korzeni leczniczych w świecie. Wpływa na wzmocnienie systemu immunologicznego, redukuje stres, minimalizuje ryzyko wystąpienia niektórych rodzajów raka, poprawia kondycję, a to dzięki wszystkim składnikom jakie zawiera, a które działają jak antyoksydanty, redukują stany zapalne i zmniejszają stres. Żeń-szeń to także świetny stabilizator poziomu cukru we krwi.
Najlepiej stosować żeń-szeń w postaci herbatek i nalewek.
IB