Problemy skórne
Problemy skórne
Wiele osób marzy o pięknej skórze i równie wiele boryka się z problemami skórnymi. Większość tych problemów jest widoczna gołym okiem, bo „nieładnie wygląda”. Poza tym swędzą, łuszczą się, bolą. Pamiętaj także, że nieleczone problemy skórne mogą prowadzić do poważnych chorób dermatologicznych. A więc jakie są najczęstsze problemy skórne i jak możemy im zaradzić?
Kontaktowe zapalenie skóry
Jest to potocznie zwane uczulenie na… Taka reakcja alergiczna zwykle objawia się swędzącą wysypką, która czasami przekształca się w pęcherze i czerwone obrzęki. Rozwija się w ciągu kilku dni od kontaktu skóry z alergenem i zazwyczaj występuję tylko w tym miejscu, choć nie wyklucza się, że może się rozprzestrzenić. Do najpopularniejszych alergenów kontaktowych można zaliczyć: metale, produkty do pielęgnacji skóry zawierające substancje zapachowe lub lanolinę, leki, w których znajdują się takie składniki, jak flawina albo neomycyna, wybielacze czy środki do dezynfekcji. Lekarz zazwyczaj przepisuje krem łagodzący swędzenie i przyspieszający gojenie skóry, może to być także środek antyhistaminowy. Najważniejsze to usunąć alergen ze skóry i nie drapać wysypki.
Atopowe zapalenie skóry
Objawia się czerwonymi, swędzącymi plamami i zaczerwienieniem. Najczęściej pojawiają się na twarzy, wewnętrznej stronie łokcia lub tylnej części kolan, choć może występować także w innych miejscach. Alergeny, które zaostrzają atopowe zapalenie skóry to: pyłki, sierść zwierząt domowych, orzeszki ziemne. Poza tym niektóre tkaniny, mydła i domowe środki czyszczące mogą podrażniać skórę. Zmiany chorobowe nasilają się także w stresującym okresie życia czy w trakcie wahań hormonalnych. W fazie zaostrzenia stosuje się najczęściej miejscowe sterydy, fototerapię i inhibitory kalcyneuryny. Bardzo istotne w łagodzeniu swędzących objawów jest codzienne nawilżanie skóry – codzienne 10-15 min. prysznice w letniej wodzie i kremy nawilżające. Kosmetyki, jakie można używać przy tym schorzeniu nie powinny zawierać barwników ani substancji zapachowych.
Łuszczyca
Ta choroba autoimmunologiczna, objawia się wypukłymi, czerwonymi, łuszczącymi się plamami, które najczęściej pojawiają się na łokciach, kolanach, paznokciach, dłoniach, stopach lub skórze głowy. W łagodnym stadium, kiedy łuszczyca pokrywa jedynie małe obszary ciała, najczęściej stosuje się kremy, płyny i spraye. Są bardzo skuteczne i bezpieczne. Ciężka łuszczyca może wymagać leczenia światłem ultrafioletowym lub środkami ogólnoustrojowymi.
Egzema
Nie wiadomo, co dokładnie ją powoduje, choć według ekspertów zwykle winę ponosi nadmiernie reaktywny układ odpornościowy oraz reakcja na alergen. Przy egzemie pojawiają się czerwone, swędzące i bolesne zmiany skórne. Skuteczne łagodzenie podrażnień i stanów zapalnych, intensywna regeneracja, oczyszczanie i ochronę skóry przed bakteriami i grzybami mogą zapewnić tylko specjalistyczne środki przepisane przez lekarza. Domowe metody to np. sok z aloesu, napary z koniczyny lub pokrzywy, nawilżanie skóry olejem kokosowym. Unikanie przetworzonych produktów, sztucznych substancji słodzących oraz nasyconych tłuszczów, produktów pszennych i mlecznych, kofeiny, alkoholu, mięsa.
Łupież
Choć łupież jest nieszkodliwym, przewlekłym stanem może być bardzo uciążliwy i krępujący. Najczęstsze przyczyny łupieżu to: sucha skóra, wrażliwość na niektóre produkty do włosów, choroby skóry takie, jak łojotokowe zapalenie skóry lub egzema, przerost grzybów drożdżopodobnych. Jeżeli chodzi o zaradzenie temu problemowi to można stosować łagodne szampony. Mocno wmasuj szampon w skórę głowy, a następnie dobrze spłucz. W ten sposób usuniesz białe płatki, zmniejszysz produkcję łoju i zapobiegniesz gromadzeniu się martwego naskórka. Jeśli to nie pomoże, zastosuj specjalny szampon przeciwłupieżowy. Zwróć uwagę na takie składniki, jak ketokonazol, siarczek selenu, kwas salicylowy, siarka, smoła węglowa lub pirytion cynku. Jeżeli to nie pomaga zwróć się o pomoc do lekarza skórnego.
CONCILIO