Przepisy na wigilijną kolację
Przepisy na wigilijną kolację
W naszej polskiej tradycji, Wigilia jest najwspanialszym dniem w roku. Wraz z pojawieniem się pierwszej gwiazdki rodzina i przyjaciele dzielą się opłatkiem i zasiadają do suto zastawionego stołu z tradycyjnymi 12 potrawami. Wielu z nas ma swoje sprawdzone i przekazywane z pokolenia na pokolenie przepisy, ale czasami szukamy czegoś nowego.
Poniżej parę przepisów, które urozmaicą listę potraw.
Pstrąg faszerowany
2 sprawione pstrągi
sok z cytryny
2 łyżki masła
sól, pieprz
15 dag pieczarek
2 łyżki startego żółtego sera
3/4 szklanki ugotowanej kaszy gryczanej
łyżka gorczycy
świeża bazylia
Pstrągi umyć, osuszyć, skropić sokiem z cytryny, natrzeć solą i pieprzem i odstawić na 15 min. Na łyżce masła przyrumienić posiekaną cebulę, dodać pieczarki pokrojone w plasterki. Całość chwilę smażyć. Następnie dodać żółty ser, kaszę gryczaną i gorczycę, wymieszać i doprawić do smaku solą i pieprzem. Farszem napełnić ryby, spiąć wykałaczkami. Ułożyć je na natłuszczonej folii aluminiowej. Na wierzchu położyć listki bazylii i po kawałku masła, zawinąć je luźno. Piec ok. 25 min w 400 F.
Karp wigilijny
1,5 kg karpia
1 cup bułki tartej
2 jajka
3 łyżki mąki
1 łyżka masła
sól
1 łyżka oleju
1 cytryna
Karpia oczyścić z łusek, wypatroszyć. Sprawioną rybę starannie opłukać pod bieżącą wodą, osuszyć papierowym ręcznikiem. Pokroić na dzwonka i oprószyć solą. Cytrynę sparzyć, przekroić na pół i wycisnąć z niej sok bezpośrednio na karpia. Każdą porcję oprószyć mąką i zanurzyć w roztrzepanych jajkach. Następnie oprószyć tartą bułką. Na patelni rozgrzać olej z dodatkiem 1 łyżki masła. Smażyć karpia na rozgrzanym tłuszczu na złoty kolor. Usmażonego karpia przełożyć do żaroodpornego naczynia i wstawić na 10-15 minut do piekarnika rozgrzanego do temperatury 350 F.
Zupa z łososia
1 funt filetów z łososia ze skórą
1 korzeń pietruszki
2 marchewki
mały korzeń selera
4 średnie ziemniaki
1 por
1,25 litra bulionu warzywnego
1 łyżka sosu rybnego
1 łyżka masła
ziele angielskie, sól, pieprz biały
natka pietruszki
Pietruszkę, marchew, selera, ziemniaki obrać i pokroić w kostkę. Pora Przekroić wzdłuż na pół i pokroić w plasterki. Warzywa podsmażyć na rozgrzanym maśle, następnie zalać bulionem, dodać łososia ze skórą, ziele angielskie, sos rybny. Gotować aż warzywa będą miękkie. Łososia wyjąć, usunąć skórę, pokroić na kawałki i ponownie wrzucić do zupy. Zagotować, doprawić do smaku solą i pieprzem. Przed podaniem zupę posypać posiekaną natką pietruszki.
Krokiety z pieczarkami
Ciasto:
1 1/4 cup mąki
2 jajka
1/2 cup mleka
1/2 cup wody gazowanej
szczypta soli
olej
Farsz:
1 funt pieczarek
3 małe cebule
2 ząbki czosnku
masło
sól, pieprz
2 jajka i tarta bułka do panierowania
natka pietruszki
Składniki na ciasto wymieszać na gładką masę i usmażyć na oleju cienkie naleśniki. Cebulę drobno posiekać i zeszklić na maśle, dodać drobno pokrojone pieczarki i smażyć ok. 15 minut. Zdjąć z ognia, dodać czosnek przeciśnięty przez praskę, sól, pieprz do smaku. Całość wymieszać. Na każdy naleśnik nakładać porcję farszu i zwijać krokiety. Panierować w rozmąconych jajkach i bułce tartej i obsmażyć na rumiano na rozgrzanym oleju. Podawać posypane natką pietruszki.
Makówki
300 g gotowego maku z puszki
100 g pokrojonych orzechów włoskich
100 g suszonych moreli pokrojonych w ćwiartki
100 g rodzynek
3 łyżki miodu
1/2 szklanki mleka
czerstwa chałka pokrojona w cienkie plasterki
Do miski włożyć mak, suszone owoce, orzechy i miód. Dobrze wymieszać. W naczyniu chałkę zalać ciepłym mlekiem. W salaterkach warstwowo układać namoczoną chałkę, na to masę makową, ponownie chałkę i masę makową. Górę ozdobić kawałkami bakalii i orzechów. Włożyć na kilka godzin do lodówki.