Żyj zdrowo Co jeść? Przez lodówkę do relaksu

Przez lodówkę do relaksu

PODZIEL SIĘ

Jest wiele lekarstw pomagających w pozbyciu się stresu. Niektórzy ćwiczą, grają w sporty, piją piwo, biorą lekarstwa relaksujące, układają pasjanse, a nawet palą “zioło”. Ale kiedy nie chce ci się ćwiczyć, nie masz pod reką piwa czy pieniędzy na “zioło” otwórz lodówkę, może w niej znajdziesz remedium odstresowujące.

Pierś z indyka
W niej znajduje się tryptofan, związek chemiczny z grupy aminokwasów, który pomaga w produkcji serotoniny. Jak wiemy, serotonina, to niefachowym językiem hormon szczęścia. A szczęście to relaks. Do grupy pokarmów z wysoką ilością tryptofanu należą również: ryby, orzechy, pestki, tofu, jajka, wołowina, kurczak i wieprzowina.
Jogurt
Redukuje stres dzięki znajdującym się w nim kulturom żywych bakterii. Kiedy twoje jelita są zadowolone i zdrowe wysyłają sygnał do mózgu, a ten ma jeden problem mniej do myślenia.
Łosoś
Stres wywołuje niepokój, trwogę a to zwiększa poziom kortyzolu i adrenaliny w organizmie. Aby tym mechanizmom zapobiec jedz łososia z dzikich połowów, który jest pełen zbawiennych dla organizmu omega3 kwasów. One między innymi prowadzą walkę z zapaleniami występującymi w organizmie. Niższy poziom zapaleń oznacza niższy stres.
Jagody
Antyoksydanty – składniki odżywcze w nich znajdujące się walczą ze stresem. Jagody pomagają białym krwinkom, których poziom i stan ogrywa dużą rolę w walce ze stresem.
Zielenina
Zamiast hamburgera złap za szpinak, który wspomaga produkcję dopaminy – hormonu przyjemności.
Pistacje
Te orzechy obniżają ciśnienie i tętno, a co za tym idzie wprawiają nas w stan sielanki, minimalizując stres.
Mleko
Witamina D w mleku poprawia poziom szczęścia. A jak człowiek szczęśliwy to mniej zły i zestresowany.
Czekolada
Kakao wydaje komendę naszym naczyniom krwionośnym, że czas na relaks. Czarna czekolada, dzięki niektórym składnikom w niej zawartym, kreuje w nas poczucie euforii.
Ziarna
Pomagają regulować emocje.
Nerkowce
Orzeszki  te zawierają duże ilości cynku, który redukuje stres.
Warto również pamiętać, że w naszej diecie musi znaleźć się odpowiednia ilość witamin:
B1
Tiamina, która poprawia pamięć i koncentrację. Jest niezbędna do wytwarzania acetylocholiny potrzebnej do prawidłowego przewodnictwa bodźców nerwowych.
B2
Ryboflawina, która łagodzi zawroty głowy. Jej niedobór prowadzi do wystąpienia problemów ze skórą, np. zajadów w bocznych kącikach ust.
B6
Pirydoksyna, ułatwia przyswajanie magnezu, składnika mineralnego, który skutecznie ukoi nerwy, ponadto jest niezbędna do wytwarzania neuroprzekaźników.

Ważną częścią naszego dnia jest również woda. Odwodniony organizm nasila negatywne działanie stresu. Zaczynaj dzień od szklanki wody, najlepiej z cytryną.

Siwa