Porady Porady Przeżyć święta

Przeżyć święta

PODZIEL SIĘ

Nie pozwól, by czas spędzony podczas świąt z twoją rodziną przemienił się w koszmar lub południowoamerykańską telenowelę. Postaraj się z gracją i zachowaniem zimnej krwi kontrolować sytuację.

Przygotuj się
Nie jest dla ciebie nowością, kto zawsze wywołuje nieporozumienia i jest osobą konfliktową. Postaraj się unikać tej osoby, a jeżeli nie da się, nie zadawaj drażniących pytań – wyjdzie ci to na zdrowie, w końcu to święta, czas relaksu a nie wojna podjazdowa.
Grupuj się
Przyjdź na spotkanie rodzinne z osobą towarzyszącą. Jeżeli pojawia się ktoś obcy wszyscy do razu zachowują się inaczej i starają się zrobić jak najlepsze wrażenie. Jeżeli nie masz nikogo takiego, przyłącz się do kuzynostwa. W grupie zawsze raźniej stawiać czoła.
Wiedz kiedy należy zareagować
Pewne uwagi puszczaj mimo uszu, ale jeżeli chcesz zareagować rób to z głową. Nie obrażaj się, nie wywołuj awantury. Bądź tym, który nie da sobie w kaszę pluć i wychodzi z potyczki z podniesioną głową. Nie generalizuj, raczej odpowiadaj na przytyki konkretnej osoby.
Doceń wyjątkowość chwili
Postaraj się skupić na tu i teraz, czyli wyjątkowej okazji, świątecznej atmosferze. Doceń wysiłek innych włożony w przygotowanie wszystkiego i nie zakłócaj go niepotrzebnymi konfliktami.
Wyjdź do toalety
Jeżeli sytuacja staje się gorąca, zawsze możesz ewakuować się wymówką konieczności wyjścia do toalety.
Rozwiąż konflikt na stronie
Zamiast obrzucać się przysłowiowym mięchem przy świątecznym stole udaj się ze swoim oponentem na stronę i tam rozwiążcie drażniące was kwestie. Pamiętaj o kompromisie i polubownym załatwieniu sytuacji.
Kontroluj wypijane drinki
Wlewanie bez umiaru alkoholu powoduje, że tracimy trzeźwość oceny sytuacji. Sprzyja to także niepotrzebnemu podsycaniu niezdrowych emocji i niepotrzebnemu zaostrzaniu sytuacji.
Kontroluj się
Jeżeli jesteś z dziećmi pamiętaj, one też obserwują sytuację i mogą się za ciebie wstydzić. Poza tym obserwując ciebie uczą się, jak zachowywać się w towarzystwie, więc abyś ty nie wstydził się za nie, bądź dobrym przykładem.
Po prostu wyjdź
Jeżeli ktoś nie przestaje zaczepiać cię lub obrażać po prostu opuść nieprzyjazne towarzystwo. W końcu obowiązek wypełniłeś, pojawiłeś się na imprezie, a że ktoś nie potrafi się zachować to już nie twoje zmartwienie. Wyjaśnij gospodarzom dlaczego wychodzisz i opuść nieprzyjazne miejsce.
Twoja rodzina wcale nie jest taka wyjątkowa
Pamiętaj wszystkie rodziny mają jakieś zakały i czarne owce. Twoja nie jest wyjątkiem. Postaraj się wykazać dojrzałością i nie zawracaj sobie głowy tą dziecinadą, w końcu są święta, czas spotkań z dawno niewidzianymi członkami rodziny. Zostaw jak najlepsze wrażenie po sobie, bo pewnie nie prędko będziecie się widzieć.

IB