Przygodny seks
Przygodny seks
Zbliża się lato, a z nim słońce, plaża, wyjazdy, alkohol, przygodny partner/parnerka… a kilka tygodni później swędzenie, bąble. W końcu udajemy się z wizytą do lekarza. Okazuje się, że wspaniały przygodny seks na plaży “keeps on giving” – jak to mówią Amerykanie. Seks z przygodną osobą może być niezwykle ekscytujący – niestety, jest również obciążony sporym ryzykiem. Oto najczęściej spotykane choroby weneryczne.
Kiła (syfilis)
Kiła została przywieziona do Europy prawdopodobnie przez konkwistadorów z Ameryki Południowej. Zarazić się możesz przez kontakty seksualne, tak bywa najczęściej, jednak nie tylko. Teoretycznie można się zarazić przez kontakt z otwartymi pęcherzami lub wysypką obecną na skórze. Pierwszą oznaką kiły jest wrzód, który czasami wygląda jak zwykły pryszcz, może też mieć postać pęcherza, a czasami przypominać czyrak. Zazwyczaj pojawia się od 9 dni do 3 miesięcy od zakażenia. Po kilku tygodniach, nawet jeśli nie podjąłeś leczenia, wrzód samoistnie znika. Niech cię to nie uśpi! To nie oznacza, że nie jesteś już chory – kiła przeszła tylko w okres utajenia i od tej pory zaczyna hulać po całym organizmie, siejąc zniszczenie. Dlatego, jeżeli tylko zauważysz jakiekolwiek zmiany w okolicach genitaliów – idź do dermatologa.
Brodawki płciowe
Zwane także kłykcinami kończystymi. W ciężkich przypadkach wyglądają jak miniaturowe kalafiory wyrastające z penisa albo w okolicach odbytu. W lżejszych przypadkach, czyli na początku – mają postać niewielkich guzków. Jak tylko zauważysz jakiś, czym prędzej pędź do lekarza, bo brodawki rozprzestrzeniają się wyjątkowo szybko. Zazwyczaj nie są bolesne, ale jeśli nie są leczone, mogą powodować zmiany przed- i nowotworowe. Kłykciny leczy się zazwyczaj maścią, jeżeli zmiany są pojedyncze, można zastosować wymrażanie, a duże i rozległe narośle wypala się prądem lub laserem.
Pasożyty i grzybice
Wesz łonowa uwielbia włosy łonowe, czasami wędruje na włosy na brzuchu albo na nogach. Zarazić się nimi możesz przez bezpośredni kontakt z zajętą przez nie okolicą partnerki, ale teoretycznie można też złapać wszy łonowe, śpiąc w łóżku osoby, która wszy posiada. Wszy są uciążliwe, gdyż bardzo wtedy swędzi, a nie wolno się drapać. Od wszy można się uwolnić, stosując specjalne szampony lub kremy. Kuracja trwa około tygodnia.
Grzybica u facetów często się nie objawia, a jeśli już, to zazwyczaj jest to zaczerwienienie skóry i świąd.
Chlamydia
Chlamydioza często nie daje objawów, a może mieć przykre następstwa. Np. trudne do wyleczenia zapalenia prostaty. Według różnych badań, chlamydię ma od 20 do 40 proc. ludzi aktywnych seksualnie. Na nasze nieszczęście, zakażenie tą bakterią ma bardzo różnorodny przebieg, często też nie daje długo żadnych objawów, więc wiele przypadków pozostaje niewykrytych. U mężczyzn najczęstszym objawem jest tzw. nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej. Objawy: ból w podbrzuszu przy oddawaniu moczu i ropny lub wodnisty wyciek. U kobiet często przebiega bezobjawowo, ale może prowadzić do nadżerek, a nawet bezpłodności. Leczenie polega na podaniu antybiotyku. Im później, tym trudniej się pozbyć tych bakterii.
Opryszczka
Opryszczkę narządów płciowych wywołuje krewny wirusa HSV1 – tego od klasycznej opryszczki na wardze. Przy czym oba te wirusy można przenieść z ust na penisa lub odwrotnie. Najczęstsze objawy u mężczyzn to charakterystyczne pęcherzyki na członku, ale mogą też wystąpić na woreczku mosznowym, pośladkach czy w okolicach odbytu. U kobiet pęcherze pojawiają się na wargach sromowych, łechtaczce i w wejściu do pochwy. Największe ryzyko zakażenia jest wtedy, gdy choroba się uaktywnia, tzn. gdy miejsca zajęte opryszczką są zaczerwienione lub widać już pęcherze. Wtedy najlepiej w ogóle zrezygnować z seksu. Jeśli się zarazisz, będziesz nosicielem już do końca życia, chociaż może się zdarzyć, że po pierwszym ataku opryszczki następny wystąpi dopiero po kilkunastu latach lub wcale.
Rzeżączka
Zakazić się rzeżączką można stosunkowo łatwo, przez każdy rodzaj kontaktów seksualnych – czy to klasyczny seks, oralny czy analny. Najczęstsze objawy rzeżączki to ropna, żółtawa lub zielonkawa wydzielina z cewki moczowej, pieczenie podczas oddawania moczu i zaczerwienienie żołędzi. Może też pojawić się obrzęk jąder. Pamiętaj, że bakteria przenosi się np. z pochwy do gardła. Wówczas może się objawiać bólem gardła i powiększeniem węzłów chłonnych – jak przy anginie. Dwoinka rzeżączki lubi też oczy. Jeżeli przeniesiesz ją tam na palcach i nie zaczniesz w porę leczyć, może rozwinąć się w zapalenie spojówek, które może doprowadzić nawet do utraty wzroku. Na szczęście, leczenie jest stosunkowo proste. Bakteria rzeżączki jest wrażliwa na antybiotyki. Już po tygodniu kuracji możesz o niej zapomnieć.
Siwa
Comments (0)