Przystępujemy do Medicare…
Przystępujemy do Medicare…
Zagadnienia związane z ubezpieczeniem Medicare przyprawiają wiele osób o ból głowy, a dzieje się to za sprawą różnorodności dostępnych planów, okresów zapisowych, warunków przystąpienia i kar za spóźnioną rejestrację. Warto zapoznać się z nimi, aby uniknąć w przyszłości niemiłych niespodzianek, bądź też po to, by jak najlepiej wykorzystać możliwości, które przysługują beneficjentom Medicare.
Warunki uzyskania Medicare
Podstawowym warunkiem uzyskania ubezpieczenia Medicare jest osiągnięcie 65-go roku życia, bądź też kwalifikacja ze względu na niepełnosprawność (ang. disability).
Muszą być też spełnione następujące warunki:
• Legalny pobytu w USA przez nieprzerwany okres, co najmniej pięciu lat;
• Wypracowane przez nas samych, bądź naszego współmałżonka co najmniej 40 kwartałów.
Aby przystąpić do Medicare z tego tytułu będziemy korzystać ze Wstępnego Okresu Zapisów (ang. Initial Enrollment Period – IEP). Okres ten obejmuje 7 miesięcy.
Przykładowo: osoba, która urodziła się w kwietniu 1952 roku, może wystąpić o Medicare począwszy od 1 stycznia do końca lipca. Czyli jak wynika z podanego przykładu jest to okres, który rozpoczyna się 3 miesiące przed miesiącem urodzin, miesiąc urodzin i kończy się 3 miesiące po nim.
Osobom, które ukończyły 65 rok życia, ale wolą pozostać na ubezpieczeniu pracowniczym będzie w przyszłości przysługiwać Specjalny Okres Naboru (ang. Special Ellection Period). Okres ten trwa tylko 63 dni po ustaniu ubezpieczenia pracowniczego.
Jak wystąpić o Medicare?
Jeżeli przed 65 rokiem życia pobieramy już amerykańską emeryturę, to proces przyznania Medicare odbywa się automatycznie.
Na trzy miesiące przed ukończeniem 65 roku życia powinniśmy pocztą otrzymać naszą kartę Medicare, na której oprócz naszego numeru Medicare, wyszczególnione będą dwie części – Szpitalna (ang. Hospital – Part A) i Medyczna (ang. Medical – Part B). Przy każdej części zaznaczona będzie również data ich aktywacji (ang. EFECTIVE DATE), która jest pierwszym dniem jej obowiązywania. Daty aktywacji obydwu części w takim przypadku będą identyczne i są pierwszym dniem miesiąca urodzin beneficjenta Medicare. Przykładowo, osoba, która urodziła się 12 kwietnia 1952 roku będzie miała zaznaczone na swojej karcie następujące daty aktywizacji:
• Hospital (Part A) (04-01-2017)
• Medical (Part B) (04-01-2017)
Sytuacja ma się inaczej, gdy nie pobieramy jeszcze amerykańskiej emerytury, a chcemy przystąpić do Medicare w momencie ukończenia 65. roku życia. W takim przypadku, aby uzyskać Medicare sami musimy zgłosić się do biura ubezpieczeń społecznych (ang. Social Security). Pamiętajmy, że ani Medicare, ani biuro Social Security nie poinformuje nas o takiej możliwości. W tym miejscu chcę bardzo mocno podkreślić, że nie musimy pobierać amerykańskiej emerytury, aby kwalifikować się do Medicare. Tak długo, jak spełniamy warunki opisane powyżej mamy pełne prawo do świadczeń Medicare. Co więcej, jeżeli nie jesteśmy ubezpieczeni np. przez zakład pracy lub innego rodzaju ubezpieczenie uznawane przez Medicare za wiarygodne (ang. CreditableCoverage), a przeoczymy wstępny okres zapisów, musimy się liczyć z tym, że w przyszłości nasze składki do Medicare za część Medyczną – Part B i na lekarstwa – Part D, będą powiększone o karę za spóźnioną rejestrację.
Wystąpić o Medicare można na kilka sposobów:
• Korzystając ze strony internetowej biura Social Security, gdzie znajdziemy link do elektronicznej aplikacji. Ta forma jest wygodna, ale w bardzo wielu przypadkach nieprzydatna, np., gdy musimy dostarczyć jakieś dokumenty.
• Dzwoniąc bezpośrednio do biura Social Security pod numer 1-800-772-1213.
• Udając się osobiście do najbliższego oddziału biura Social Security. W tym przypadku warto zabrać ze sobą oryginały potrzebnych dokumentów: dowód amerykańskiego obywatelstwa/zieloną kartę, akt urodzenia lub akt małżeństwa.
Bardzo często bywa tak, że będziemy musieli udać się do biura Social Security parę razy donosząc brakujące dokumenty. Szczególnie ważne może okazać się dostarczenie aktu urodzenia współmałżonka i aktu małżeństwa. Dokumenty te będą potrzebne w przypadku, gdy staramy się o prawa do Medicare na podstawie rekordu pracy współmałżonka. Bądźmy na to przygotowani i dlatego nie zostawiajmy tych ważnych spraw na ostatnią chwilę. Jeżeli nie jesteśmy w posiadaniu niektórych ważnych dla procesowania dokumentów, ściągniecie ich z Polski może zająć nawet do kilku tygodni. Powinniśmy również wiedzieć, że Medicare nie pokrywa wszystkich kosztów usług szpitalnych i medycznych oraz nie stanowi ubezpieczenia na leki na receptę. Dlatego też, gdy złożymy już aplikację o Medicare, warto udać się do zaufanego agenta ubezpieczeniowego, który pomoże nam w doborze odpowiedniego planu na leki lub też zaproponuje jakąś inną formę ubezpieczenia uzupełniającego.
Jeżeli macie Państwo pytania dotyczące Waszej indywidualnej sytuacji dotyczącej ubezpieczenia Medicare, proszę się ze mną skontaktować w celu umówienia bezpłatnej konsultacji.
Olivier Wasilewski
Licencjonowany agent ubezpieczeniowy na
stany IL, WI, FL