Psychopaci – jak ich rozpoznać
Psychopaci – jak ich rozpoznać
Większość ludzi myśli, że wie, kim jest psychopata. To ktoś, kto nie ma uczuć, ktoś, kto prawdopodobnie torturował zwierzęta dla zabawy, gdy były małe. Oto kilka faktów na temat psychopatów.
W każdym z nas jest troszkę z psychopaty
Oczywiście tak jak każde inne schorzenie psychiatryczne psychopatia ma szerokie spektrum i każdy z nas może znaleźć się w jakimś jego punkcie. Co jest klasyfikowane jako cechy psychopatyczne? Jeśli kiedykolwiek wykazałeś brak poczucia winy lub wyrzutów sumienia, lub nie poczułeś empatii z kimś lub „oczarowałeś” kogoś, aby dostać to, czego chcesz. Może jesteś nieustraszony w pewnych sytuacjach lub podjąłeś duże ryzyko. To wszystko mieści się w spektrum zachowań psychopatycznych.
Psychopaci żyją wśród nas
Jako psychopatów zazwyczaj klasyfikujemy seryjnych morderców (każdy seryjny morderca to psychopata, jednak nie każdy psychopata to seryjny morderca), ludzi, ktrórzy torturują lub zniewalają innych. Ale jak się okazuje 1% psychopatów to całkiem produktywni obywatele, żyjący w społecznościach miejskich i wiejskich. Ich brak emocji, takich jak lęk i strach, pomaga im zachować spokój w przerażających pozostałych ludzi sytuacjach. Eksperymenty wykazały, że mają „zmniejszoną” reakcję na to, co przestrasza i budzi grozę. Psychopaci reagują znacznie mniej intensywnie w sytuacjach wywołujących strach.
Psychopaci raczej mieszkają w miastach
Wolą życie „na wysokich obrotach” i anonimowość dużych aglomeracji miejskich. Strategia ta wiąże się ze zwiększonym podejmowaniem ryzyka i samolubstwem, a także, z tym że miasta oferują psychopatom lepsze możliwości znalezienia ludzi do manipulowania oraz oferują większą anonimowość, a tym samym zmniejszają ryzyko wykrycia.
Jest różnica pomiędzy kobietami i mężczyznami
Oczywiście łączy ich wiele, ale psychopatki wydają się być bardziej podatne na lęk, problemy emocjonalne i rozwiązłość. Zaburzenia te u kobiet diagnozowane są także często jako osobowość chwiejna emocjonalnie typu borderline. Cechy wspólne to słabo regulowane emocje, reakcje impulsywne i wybuchy złości. Co ciekawe jeżeli chodzi o krótkotrwały związek to kobiety psychopatki umawiają się z panami nazwijmy umownie normalnymi. W długotrwałych związkach są na pewno z mężczyznami psychopatami.
Psychopaci mają jakieś… uczucia
Podczas gdy psychopaci wykazują specyficzny brak emocji, takich jak lęk, strach i smutek, mogą odczuwać inne emocje, takie jak szczęście, radość, zdziwienie i obrzydzenie, podobnie jak większość z nas. Chociaż mogą mieć trudności z rozpoznaniem lękliwych lub smutnych twarzy i nie reagować na groźby i kary, mogą identyfikować szczęśliwe twarze i reagują pozytywnie, gdy są nagradzani. Szczęśliwi mogą czuć się wtedy, gdy nagroda jest wystarczająco wysoka w ich mniemaniu. Oczywiście mogą się też złościć, szczególnie w odpowiedzi na prowokację, lub frustrować się, gdy ich cele zostaną udaremnione, jednak ich powody mogą być zgoła inne.
POPELINA