Reforma Trybunału Konstytucyjnego. Sejm przyjął dwie ustawy
Reforma Trybunału Konstytucyjnego. Sejm przyjął dwie ustawy
Sejm przyjął dwie ustawy mające na celu reformę Trybunału Konstytucyjnego – nową ustawę o TK oraz ustawę wprowadzającą zmiany. Oba projekty, wraz z wcześniej przyjętą uchwałą Sejmu i propozycją zmiany konstytucji, tworzą kompleksowy pakiet reformy TK zaprezentowany na początku marca przez ministra sprawiedliwości Adama Bodnara oraz polityków rządzącej koalicji.
Obie ustawy zostały poparte przez wszystkich obecnych posłów KO, Trzeciej Drogi i Lewicy. Przeciwko głosowali posłowie PiS, Konfederacji oraz Kukiz’15.
Pierwsze czytanie odbyło się w Sejmie pod koniec kwietnia. Przed tygodniem prace nad projektami zakończyła sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka, która przeprowadziła również wysłuchanie publiczne. Komisja nie wprowadziła zasadniczych zmian do reformy. Drugie czytanie obu projektów miało miejsce we wtorek.
Po wprowadzeniu ustaw, trzy ustawy dotyczące funkcjonowania Trybunału straciłyby moc – ustawa o statusie sędziów TK, ustawa o organizacji i trybie postępowania przed TK oraz przepisy wprowadzające ustawę o organizacji i trybie postępowania przed TK. Dodatkowo, jak zapisano w projekcie, wyroki TK wydane z udziałem \”osób nieuprawnionych do orzekania\” miałyby być uznane za nieważne.
Dwie poprawki zgłoszone przez klub KO przywracają pierwotne zapisy, zgodnie z którymi składy orzekające w sprawach dyscyplinarnych w TK losowane są spośród sędziów TK i sędziów TK w stanie spoczynku, przy czym ci ostatni muszą wyrazić zgodę na udział w losowaniu.
Podczas drugiego czytania Prawo i Sprawiedliwość wnioskowało o odrzucenie projektu w całości. Poseł PiS Krzysztof Szczucki krytykował projekt, wskazując na \”usunięcie obecnej prezes TK i sędziów TK\”, \”unieważnienie orzeczeń niepasujących koalicji 13 grudnia\” oraz \”całkowite podporządkowanie TK koalicji 13 grudnia\”. Stwierdził również, że prawdziwymi autorami projektu są eksperci z Fundacji Batorego założonej przez George’a Sorosa.
Konfederacja również proponuje inne rozwiązania dotyczące kryzysu wokół TK. Poseł Michał Wawer stwierdził, że Platforma Obywatelska chce zamienić \”trybunał pisowski na trybunał platformerski\”, co z perspektywy zwykłego obywatela nic nie zmieni. Konfederacja proponuje reset konstytucyjny, obejmujący m.in. utworzenie na nowo Krajowej Rady Sądownictwa, Trybunału Konstytucyjnego i Sądu Najwyższego.
Wawer podkreślił, że Sejm nie ma uprawnienia do rozstrzygania o ważności lub nieważności wyroków TK, wskazując jako najbardziej oczywisty przykład art. 9 procedowanej ustawy, który miałby unieważniać wyroki TK wydane na przestrzeni ostatnich ośmiu lat.
This page imported from Bejsment
Comments (0)