Rosyjskie żądania względem Kanady
Rosyjskie żądania względem Kanady
Rozbiórka pomników ukraińskiej dywizji SS-Galizien w Kanadzie jest pierwszym krokiem w kierunku wyeliminowania dziedzictwa ukraińskich nazistów w tym kraju — takie twierdzenie pojawiło się w komunikacie rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, cytowanego przez prokremlowską agencję informacyjną TASS.
Ministerstwo dyplomacji Putina twierdzi, że najlepszym sposobem na wykazanie powagi zamiarów Ottawy w zdystansowaniu się od nazistowskiej przeszłości Ukrainy jest usunięcie pomników upamiętniających kolaborantów nazistowskich, w tym członków OUN-UPA (Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów – Ukraińskiej Powstańczej Armii).
Ministerstwo stwierdza, że zburzenie pomnika esesmanów w Kanadzie jest pierwszym krokiem w eliminacji dziedzictwa ukraińskich nazistów w tym kraju.
Wraz z nadejściem września 2023 roku BBC przypomniało, że w Kanadzie istnieje kilka pomników, wzniesionych głównie w latach 70. i 80. XX wieku, które upamiętniają Ukraińców, którzy służyli w dywizji SS-Galizien. Jeden z tych pomników znajdował się na prywatnym cmentarzu w Oakville i właśnie został zburzony. Ten fakt często jest wykorzystywany w propagandzie Kremla w związku z obecną inwazją na Ukrainę.
Dla przypomnienia – skandal związany z pomnikiem narósł podczas wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Kanadzie. Kontrowersje wzrosły, gdy podczas wrześniowej wizyty w Ameryce Północnej prezydent Ukrainy odwiedził kanadyjski parlament. Tam, w towarzystwie premiera Kanady Justina Trudeau, uhonorował 98-letniego ukraińskiego emigranta, Jarosława Hunkę, który w czasie II wojny światowej walczył przeciwko sowieckiej Rosji. Hunka został nazwany \”ukraińskim i kanadyjskim bohaterem\”.
„Wojna Rosji musi zakończyć się zwycięstwem Ukrainy\” – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas swojego przemówienia w kanadyjskim parlamencie. Podkreślił on, że celem trwającego konfliktu jest uratowanie życia milionów ludzi, przypominając przy tym tragedię Hołodomoru na Ukrainie.
Okazało się jednak, że Hunka służył w nazistowskiej dywizji SS Galizien, co zostało ujawnione m.in. na Twitterze przez Ivana Katchanovskiego z uniwersytetu w Ottawie. Katchanovski zauważył, że weteran dywizji SS Galizien został uhonorowany przez przewodniczącego kanadyjskiego parlamentu jako ukraiński i kanadyjski bohater oraz otrzymał podziękowania za swoją służbę.
Centrum Studiów nad Holokaustem Przyjaciół Szymona Wiesenthala wydało wtedy oświadczenie, w którym potępiło dywizję SS Galizien za masowe morderstwa niewinnych cywilów, popełnione z niezwykłą brutalnością i złośliwością.
This page imported from Bejsment
Comments (0)