Najnowsze Sekrety kolorów

Sekrety kolorów

PODZIEL SIĘ

Kolory mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Niekiedy zdarza się, że przebywając w jakimś pomieszczeniu źle się czujemy, odczuwamy jakiś nieokreślony bliżej niepokój lub podenerwowanie. Innym objawem mogą być także problemy z zasypianiem. Jak się okazuje za taki stan rzeczy odpowiedzialne są otaczające nas kolory.

Oto kilka wskazówek dotyczących „psychologii kolorów”, o których należy pamiętać przy planowaniu kupna farb do malowania wnętrz w domu.

Jasne kolory
Czyli żywe odcienie zieleni, żółci i błękitu są radosnymi kolorami zachęcającymi do komunikacji i ekspansywności, dlatego są szczególnie mile widziane w jadalni i kuchni.
Ciemne kolory
Takie jak czerwony, filetowy, niebieski i ciemne odcienie zieleni powodują przytłoczenie, zmniejszenie przestrzeni oraz sprawiają, że panuje jakby ponura atmosfera. Jednak jeżeli użyte są umiejętnie jako akcenty w całej przestrzeni sprawiają, że czujemy się komfortowo i bezpiecznie, nawet jeżeli jest to mały pokoik.
Ciepłe kolory
Odcienie żółci i pomarańczy sprawiają, że pomieszczenie staje się cieplejsze, najlepiej stosować je w pokojach skierowanych na północ. Są też zachętą do działania, aktywności, dlatego warto na taki kolor pomalować ściany sypialni lub miejsca, gdzie wypoczywamy.
Zimne kolory
Czyli lodowaty błękit i odcienie zieleni mają działanie uspokajające. Sprawdzają się w szczególności w sypialni, gdyż ułatwają wyciszenie i zasypianie.
Ciemnoniebieski
Na ten kolor nie powinny być pomalowane ściany w pomieszczeniach, gdzie spędzamy czas na rozmowach lub gdzie jemy posiłki, gdyż zniechęca on do komunikowania się.
Czerwony
Podnosi poziom energii w pokoju, ale może także sprawić, że przebywające w nim osoby poczują się rozdrażnione lub podenerwowane. Na pewno nie powinno malować się na ten kolor pokoju dziecka lub sypialni.
Szary
Należy unikać tego koloru w jadalni i kuchni, chyba że jesteś na permanentnej diecie. Odcienie tego koloru tłumią apetyt i zniechęcają do celebracji posiłku.
Beż
To tzw. bezpieczny kolor, ale także co za tym idzie bardzo nudny i bez wyrazu. Jeżeli nie chcesz, by inni nudzili się w twoim domu koniecznie dodaj jakieś kolorowe akcenty np. czerwone, by ożywić przestrzeń.

IB