Składniki letniej diety
Składniki letniej diety
Jeżeli wcześniej nie zwracaliście uwagi na to, co jecie i pijecie, warto to zmienić.
Co zatem powinno się jeść, aby dostarczyć sobie wszystkich potrzebnych mikroelementów? Poznaj najważniejsze zasady komponowania jadłospisu.
Produkty zbożowe
Są podstawą zdrowej diety, dlatego powinieneś je jeść kilka razy dziennie. Włącz do swojego menu produkty z pełnego przemiału (kasze, pełnoziarniste pieczywo, makarony razowe i muesli). Zawarta w nich skrobia dostarczy ci energii, a błonnik zapobiegnie problemom trawiennym.
Warzywa i owoce
Nie może ich zabraknąć w twoim letnim menu. O tej porze roku owoce i warzywa są świeże, dojrzałe oraz zawierają najwięcej witamin. Sałata, szpinak, botwina, a także brokuły, cukinia, natka pietruszki i kiełki różnych gatunków roślin dostarczą kwasu foliowego. Zmniejszą objawy zmęczenia. Jeżeli chodzi o owoce to wybieraj te, które dostarczą ci dużo witaminy C. Podnosi ona odporność organizmu na infekcje i ułatwia wchłanianie żelaza. Sporą jej dawkę zawierają owoce dzikiej róży, maliny, porzeczki, kiwi, jagody oraz cytrusy. Z kolei morele mają dużo żelaza.
Mleko i jego przetwory
Każdy z nas powinien pić przynajmniej jedną, dwie szklanki mleka dziennie oraz jeść nabiał. Jest to bowiem najlepsze źródło łatwo przyswajalnego wapnia. Zarówno mleko, jak i jego przetwory, czyli sery, kefiry i jogurty, muszą pochodzić z pewnego źródła oraz być pasteryzowane.
Mięso i ryby morskie
Potrzebujesz białka. Znajdziesz go w mięsie, wędlinach i jajkach. Z mięs najlepiej wybieraj drób, polędwicę wołową oraz cielęcinę. Unikaj z kolei tych tłustych, np. karkówki czy boczku. Dwa, trzy razy w tygodniu powinieneś jeść także ryby morskie, które są bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych (DHA), witamin i jodu. Specjaliści polecają zwłaszcza łososia, śledzie, sardynki i makrele.
Woda i inne napoje
W czasie letnich upałów nie wolno ci również zapominać o piciu. Optymalnym napojem jest niskozmineralizowana, niegazowana i butelkowana woda źródlana lub mineralna. Postaraj się wypijać jej przynajmniej 1,5 litra dziennie. Wzmożone pragnienie ugaszą też świeżo wyciskane soki z owoców i warzyw lub własnoręcznie przygotowany kompot, lemoniada lub słaba herbata z miętą i cytryną.
Pelagia